Joogafestivalil kohtuvad tervis, tarkus ja teadlikkus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. juuli 2019 kell 20:07



Haapsalus 27.-28. juulini peetaval Joogafestivalil astuvad lisaks peaesinejale Justin Michael Williamsile üles Ananda Das, Hedvig Hanson, Aigi Vahing, Peep Vain ja paljud teised. Joogafestivali avab naerujoogaga Ananda Das Indiast.

 

Peakorraldaja Merit Raju tunneb Indiast pärit Ananda Dasi ka isiklikult: “Tema sügavus ja inimlik soojus, aga ka nakatav naer on lihtsalt midagi, mida tahaks üha uuesti kogeda.“

Festivali programm sünnib Raju sõnul lihtsalt inspiratsioonist: “Näen seda nagu filmi silme ees ja panen kirja, lepin kokku ja teeme selle toimumiseks siis tiimiga aastajagu ettevalmistus.“

Näiteks ühist naisteretriiti korraldades sai Raju proovida Hedvig Hansoni häälerännakut, mis on justkui omaette joogastiil. “Taluõuel pirnipuude vahel murul seda kogedes tundsin juba elevust, kuidas oleks seda teha sadade inimestega Haapsalu linnusehoovis,“ räägib ta.

Ameerikast pärit Williamsit jälgib Raju Instagramis, on tema meililistis ja tema tegemistega kursis ning tunneb, et Williamsi sära ja sarm on see, mis võiks ka Haapsalu festivali valgustada. Williams ütles eestlastele saadetud videotervituses, et on andnud joogatunde 40 riigis, aga mitte kunagi Eestis ja ootab väga festivali. “Jooga aitab mul ennast avastada,“ toob Williams välja suurima põhjuse, miks ta joogaga tegeleb.

Kaheksandat aastat toimuval Joogafestivalil esineb valik parimaid joogaõpetajaid Eestist ja välismaalt ning nende juhtimisel saab proovida erinevaid joogastiile, kuulata loenguid ja osaleda töötubades.

 

Peaesineja Justin Michael Williams viib muusika saatel läbi tulemeditatsiooni

Peaesineja on Ameerika inspireeriv joogaõpetaja ja laulja Justin Michael Williams, kellest on kirjutanud nii Yoga Journal kui ka Billboard. Eelmisel aastal täitus 10 aastat sellest, kui Williams hakkas tegelema joogaga. Tema kolm lemmikõpetajat on Sianna Sherman, Cristi Christensen ja Sadie Nardini.

Viie aasta eest tuvastati Williamsi vanaemal vähk ja vanaema küsis, mida ta teeks, kui saaks teada, et elada on jäänud vaid kaks kuud. Williams ütles, et salvestaks plaadi. Ja salvestaski. Ta väljastas debüütalbumi “Metamorphosis“ ning esines kontserdil Britney Spearsi ja Meghan Trainoriga.

 

Hedvig Hanson paitab hingekeeli

Hedvig Hanson paitab Joogafestivalil hingekeeli 27. juuli kontserdil tundelise ja õrna muusikaga ning varjundirohke häälega, milles kostub nii emalikku soojust kui ka naiselikku sensuaalsust. Teda saadab noorema põlvkonna andekas kitarrist Kalle Pilli.

Hanson tegeleb peale muusikaloomise ja laulmise veel kirjutamisega. Tema looduslähedane elustiil ja tunnetus ümbritseva suhtes ning kahe poja emaks olemine on tema suurimad inspiratsiooniallikad ja samas õppetunnid. Hanson jutustab 28. juuli inspiratsioonitöötoas, kuidas ta leidis üles hingehääle ja mida ta teeb igapäevaselt selle hoidmiseks.

“Olen laulnud terve elu, lapsepõlvest saadik. Oma häält ja väljendusviisi olen samuti otsinud kaua. Usun, et hakkasin seda tõeliselt leidma, kui hakkasin kirjutama laule ning laste sündides ja elu edenedes mu hääl järjest värve juurde sai. Mu päris oma hääl kujunes, kui ütlesin lahti kõigest maneerlikust, taandasin ülearuse, vabanesin edevusest, jõudes lihtsa, loomuliku lauluni, milles ometi on dünaamikat ja palju varjundeid,“ ütleb Hanson.

“Hääl on meie kõige esimene väljendusvahend,” räägib Hanson. “Siia maailma sündides võtame esiteks hapnikusõõmu ja järgmiseks avame hääle. Lapsena oleme avatud ja kui meie kasvukeskkond on soosiv, siis oskame ja julgeme end väljendada. Elu jooksul võivad aga tekkida sulgemised. Meid ei võeta sellisena, nagu oleme. Hakkame end peitma. Lõpuks võime olla end nii ära peitnud, et isegi enam ei tea, kes me oleme ja mida tahame.”

“Hääl on hingepeegel ja laulmise järgi on võimalik lausa “diagnoosi panna“, mis inimeses on või mis teda kammitseb. Tihti me kaotame mingil hetkel ära selle oma hääle, julguse end väljendada kogu avatuses ja hakkame matkima või õpime laulmist kellegi järgi. Palju esineb maskis laulmist, nii nagu eluski on maskide kandmist,“ sõnab ta.

Hanson jõudis häälerännakuni väga intuitiivsel moel, ise õppides, kuulatades. Tunnetades. See “metoodika“ on intuitiivse äratundmise vili. Ideaalis peaks lähenema igale inimesele eraldi. Aga Hanson alustas selle katsetamisega eelmisel aastal naistepuhkuseretriidil. Tagasiside oli soe, ta tundis, et võib oma “hingega häälekooli“ usaldada.

“Lõpuni lahti rääkida neid asju ei saagi. Peab kogema. Iga kord on midagi erinevat. Mul pole kindlat kava, mida teen. Olen avatud. Püüan ka inimesi avada julgemalt oma häält usaldama. Hääl on hingepeegel ja kui need takistused, hirmud, eelarvamused lahti lasta, mis ikka meis vähemal või rohkemal määral on, siis see vabanemisetunne on puhastav, tervendav. Häälerännak võib viia meid rändama ajas ja ruumis ning ulatuda kõiksuse lõpmatusse, aga mis peamine, see võiks tuua meid sügavale iseendasse,“ lausub Hanson.

Häälerännakul kasutab ta lisaks häälekasutamiskogemusele ja selle varjundite otsimisele häälejooga- ja qigongi elemente, samuti vaba liikumist.

 

Jocke Salokorpi ja Jagaspace annavad elava muusikaga joogatunni

Joogafestival on üheks õpetajaks Jocke Salokorpi. Ta on pärit Soomest, kuid soomlaseks ta end ei pea. Abielus on ta eestlannaga ja elab Eestis. Lapsena elas Rootsis.

“See on olnud huvitav teekond ja ma olen õppinud paljutki nii jooga kui enda kohta. Minu jaoks on jooga vahend, millega hoida füüsilist ja vaimset tasakaalu igapäevaelus,“ räägib Salokorpi. Haapsalus annab ta kaks joogatundi.

Yogafunc Live on Jocke ja Jagaspace’i elava muusikaga dünaamiline joogatund. Joogaharrastaja saab seal olla osa loomingulisest protsessist, kus muusika saab osa joogast ja joogaharjutused on osa muusikast. “See ei ole tavaline joogatund. See ei ole kontsert. See on ainulaadne kogemus,“ lubab Jocke.

Teises tunnis õpetab ta full vinyasat. Selle Jocke Salokorpi loodud uue joogakontseptsiooni aluseks on ashtanga-jooga, kus iga asend saab alguse eelmisest. Full vinyasa meetodit ei kasutata ashtanga-joogas tavaliselt sellepärast, et muidu kujuneks joogatund liiga pikaks. Selles kontseptsioonis on aga asendite järjestus lühem ja seega sobiv kõigile, kellele pakub huvi vinyasa-tüüpi joogatund. Jocke kasutab spetsiaalset mantramuusikat, mis mõjub metronoomina, andes ette hingamisrütmi, mis rahustab närvisüsteemi ja meelt.

 

Katri Ristal Joogafestivalil vaid naistele mõeldud üsajoogat

Üsajooga (womb yoga) kujutab endast terapeutilist lähenemist nii joogale kui ka naise kehale. Selle on viimase 15 aasta jooksul välja töötanud Uma Dinsmore-Tuli. Üsajooga aitab naisel jõuda koju iseenda juurde, oma sügavama tarkuse ja väe juurde ning toetab naise tervist ja tema elu kõiki aspekte sõltumata sellest, kas ta on ema, neiu, viljakas eas naine või kannab targa naise krooni, kas tal on emakas või mitte.

Üsajooga on lihtne ja rõõmuküllane tee naiseliku tarkuse avastamiseks. Selle tehnikad on lihtsad ja arvestavad iga naise eripära. Vaatamata välisele lihtsusele, kuid võib-olla just seetõttu on üsajooga tehnikate ja hoiakute kogum väga võimas ning annab seda praktiseerivale naisele lihtsad tööriistad oma sisemise tarkuse, eneseteadvuse ja rahulolu ülesleidmiseks, hoidmiseks ja jagamiseks.

“Üsajooga sattus mu ellu tänu kahele tuttavale, kes samaaegselt mulle üsajooga info saatsid ja viitasid, et sa tegeled naisteasjadega, vaata, siin ka üks huvitav lahendus. See juhtus paar aastat tagasi ja pärast üsajoogakoolitusel osalemist 2018. aastal Portugalis olin ma “müüdud“: nii pehmet, naise keha austavat ja arvestavat, samas kelmikat, üdini rõõmustavat, samaaegselt maandavat ja tõstvat ja kehasseankurdavat joogapraktikat olin ma igatsenud kogeda juba ammu. Alateadlikult me ju alati teame, mida meie kehal ja vaimul vaja on, kuid sageli ei oska oma vajadusi ise täita. Nii sattusin ma Uma koolitusele ja olen üdini (või peaks ütlema üsani) tänulik, et meie teed kohtusid ja mul on võimalik neid praktikaid naistele edasi anda,“ sõnab Katri.

 

Rohkem infot Joogafestivali kohta: koduleht, programm, Piletilevi

Fotod: Joogafestival

 

Toimetas Monika Kuzmina / GoodNews



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt