Jooga on lihtne – oled kindel, et sa seda juba ei harrasta?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. veebruar 2014 kell 13:29Intuitsioon, inspiratsioon, loovus, tasakaal, harmoonia, sisemine rahu, tõeline eneseteostus, tervis, kvaliteetsed suhted ja kvaliteetaeg – see kõik tuleb joogat tehes. Ehk mõtled sa, et mul ju pole selle jaoks aega, ning aega pole kellelgi ülearu. Kuid kas sa oled kindel, et sa juba vähehaaval joogat ei harrasta?

 

Jooga igapäevaelus

Jooga on üks vanemaid elamise õpetusi, selles on midagi igaühele – ka neile, kelle elustiil ei võimalda pühenduda praktikatesse süvitsi.

Inimesed hoiavad tihti joogast eemale, kartes, et see on suur reeglite rägastik, kus peab tõsiselt tegelema vaimsete teemade ja iseendaga. Tegelikult ei pea see üldse nii olema!

Tegelikult sa juba teed joogat, isegi kui ei käi joogatunnis. Näiteks kui loed mõttes kümneni enne, kui reageerid – sest nii saad ära hoida teisele tekitatud valu. Kui armastad piimavahumütsiga chai latte‘t – tervislikest vürtsidest pungil mõnusalõhnalist jooki. Kui ärritudes püüad hingata aeglaselt – sest kui hingad seitse korda minutis või aeglasemalt, ei suuda keha samaaegselt stressihormoone toota. Või kui ütled ei kolmandale tordilõigule või tutvud tootesiltidega enne millegi ostmist – sest tunned huvi ja oled teadlik, mis on sulle hea ja mis mitte ning tahad teha parima valiku.

Joogat teed sa ka siis, kui vaatad enese sisse, küsides, mida sa tegelikult tahad. Siis, kui teed midagi natuke teisiti, kui oled harjunud tegema. Lähed tööle teist teed pidi. Valid supermarketi letilt mõne uue köögivilja ja katsetad uut retsepti. Kui hindad kvaliteeti nii suhetes, toidus kui ka mujal. Arvestad ka teiste ja maakeraga, mitte ainult iseendaga. Püüad valitseda oma emotsioone, et teistele ja endale mitte liiga teha. Otsid vähem meelelahutust, lähed varem magama ja tõused reipalt varem üles. See kõik on jooga.

 

Joogafestivali Talvepäev – hea võimalus joogaga algust teha

15. veebruaril toimub Tallinnas esmakordselt Joogafestivali Talvepäev. Sellel sisutihedal päeval keskendutakse nendele joogapraktikatele, mida saab igapäevaelus hõlpsasti kasutada, vahel isegi joogamatti lahtirullimata.

Ükskõik kui kiire sul igapäevaelus ka poleks, on ikka võimalik leida aega mõnesekundilisteks teadlikkuse hetkedeks, toitaineterikkamaks roaks, sügavamaks hingamiseks või mõni minut kestvateks joogapraktikateks.

Millised on need harjutused, mis aitavad elada pikalt ja tervena? Kui saad aimu, kui oluline on hoida oma keha ja meel töökorras ning hing õnnelik, hakkad sa selleks tõenäoliselt üsna lihtsalt aega leidma. Kui õpid oma joogapraktikates koondama tähelepanu ja teadlikkust, siis tuleb see automaatselt kaasa ka igapäevaelu tegemistesse.

Veebruarikuu ajakirjas Sensa kirjutab joogast festivali üks õpetajatest Jocke Salokorpi. Tema sõnul on Ashtanga jooga praktikad abivahend, mis õige kasutuse korral aitab elu elusamaks muuta, luues parema füüsilise ja emotsionaalse heaolu, turgutades meele selgeks ja aidates sügavuti mõista, mis sinu enese südamega tõeliselt kokku kõlab. Sama kehtib ka teiste joogastiilide kohta, lihtsalt igaühel on vaja leida n-ö oma.

“Jooga on äärmiselt praktiline lähenemistee heale tervisele ja õnnelikkusele, siin pole midagi müstilist ega “imelikku“, nagu sellest vahel rääkima kiputakse. “Eluline“ on ehk kõige õigem väljend seda kirjeldama,” leiab Salokorpi.“Ma ei taha öelda, et tegemist ei ole imepärase praktikaga, on küll. Kuid selles on sama palju müstikat kui sinu tööriistakastis lebavas haamris. See on töövahend, õpi seda kasutama ja loo selle abil midagi kaunist. Ja õpi olema täpne, sest naelast mööda lüües tabad omaenese pöialt.”

Joogafestivali Talvepäeva programmis astub lisaks Salokorpile üles rida praktikuid, kes on joogafilosoofia oma igapäevaste toimingute aluseks võtnud: Ingvar Villido, Peep Vain, Ville Jehe, Svea Sööt, Holger Oidjärv, Merit Raju jt.

 

Lisainfo: Joogafestivali Talvepäev

Foto: spiritualityhealth.com

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt