Lastelaager täiskasvanutele ehk kuidas leida endas sisemine laps?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. juuli 2016 kell 14:37tom

Foto: Kadri Valsberg

“Kirjutan praegu raamatut inspiratsioonist ja olen teada saanud, et paljude uuringute põhjal on inspiratsioonikanali avamiseks kõige olulisem lapselik uudishimu, huumor, kõike küsimuse alla seadev avatud mõttemaailm, mängimine ja enese proovilepanek uute asjade ettevõtmise teel. Just seda kõike kipume me täiskasvanuks saades unustama: meil kujunevad välja raudsed veendumused ja tekib rutiin ning tundub, et oleme juba liiga vanad, et midagi uut ette võtta,” kirjutab Tom Valsberg, menuraamatu „Kuidas rännata ilma hirmuta“ autor ja täiskasvanutele mõeldud lastelaagri korraldaja.

 

“Me ei lõpeta mängimist mitte seepärast, et saame vanaks, vaid me saame vanaks, sest me lõpetame mängimise.“

Me soovime täiskasvanutena, et kõik tuleks kohe välja, tunneme piinlikkust, kui mõni asi ei õnnestu, sõltume teiste arvamusest ja oleme unustanud, et jalgrattaga sõitma õppides kukkusime korduvalt põlved veriseks, aga proovisime ikka ja jälle. Me unustame, et millegi õppimine seisneb korduvalt ebaõnnestumises, võtame elu liigse tõsidusega ja tavaliselt loobume juba esimesel korral, kui mõni asi välja ei tule. Ometigi oleme me piiramatu arenguvõimega olendid ja olenemata vanusest võime kõik veel õppida laulma, tantsima, žongleerima või kasvõi saksofoni mängima.

Eelmisel suvel tegime eksperimendi ja viisime läbi esimese lastelaagri täiskasvanutele Pariisi puhkekülas, et viia “suured inimesed“ tagasi lapsepõlvemaailma, kus avaldub loomingulisus ja kaob hirm. Kokku tuli üle kolmekümne täiskasvanud lapse, keda juhendasid seitse kasvatajat eesotsas maailmakuulsa mantrate laulja ja teadlikkuse õpetaja Satyadev Barmaniga. Viisime läbi erinevaid loomingulisi ja sportlikke mänge, laulsime koos ühislaulmise ringides, tantsisime väetantse ja Bollywoodi tantse, rääkisime suud puhtaks jutusaua ringis, õppisime vägivallatut suhtlemist ning tegime isegi hommikuvaimlemist, kus avasime oma neljanda silma ja kolmanda kõrva. Pisut skeptilistest täiskasvanutest said juba kahe päevaga elurõõmsad lapsed.

71

Foto: Kadri Valsberg

8df364_eff6b47519ac48a980cd41a0e9068566

Foto: Kadri Valsberg

8df364_3377f3fdbd894794a1fce98aacf138f8

Foto: Kadri Valsberg

 

„Elu parim nädalavahetus! Need kolm päeva veetsin nagu muinasjutus, tagasi argipäeva jõudes ei saanud mitu päeva aru, kas see oli üks vapustavalt hea uni või juhtus see kõik päriselt.“

Katti Aumeister, laagris osaleja

Võta kuulda nõu ja julge olla vahel laps, nagu me õpetame lastelaagris, sest see maandab pingeid, teeb sind elurõõmsamaks, pakub võimalusi leida endas uusi kirgi ja andeid. Võta paar korda kuus ette uusi tegevusi: mine joogatundi, valmista endale tass keraamikastuudios, mine väelaulude õhtule laulma, isegi kui arvad, et sa ei oska laulda. Kui keegi sulle meeldib, siis ütle talle seda kohe! Naerata ja tervita tänaval võõraid inimesi. Laula kõva häälega duši all! Kui toimib mingi põnev tegevus, siis liitu isegi siis, kui see on sulle uus. Julge oma riided ära määrida, kui metsas müttad. Jookse end aeg-ajalt hingetuks. Mõtle, mis oleks sinu supervõime, kui sa saaksid valida. Mine loodusesse koos sõpradega telkima. Osta tervislikke maiustusi ja jaga neid sõprade ja töökaaslastega. Jäta telefon koju, mine mõne sõbra akna taha ja hõika ta välja mängima. Kui sa ärritud, trambi jalgadega vastu põrandat. Sõida supermarketis käruga, kuni keegi sulle märkuse teeb. Kritiseerimise asemel kiida teisi, sest see on see, mis sind kõige rohkem inspireerib.

 

“Kui ühislaulmisele lisada tubli annust väge, tantsu ja mänge, siis on tulemuseks puhas maagia ja rõõmu laager, mis avardab su olemust igal tasandil!“

Joonas Saks, laagris osalenud koolitaja

Lastelaager täiskasvanutele toimub sel suvel 5.–7. augustil Padisel Kallaste talus ja kasvatajateks on tuntud muusikud. Puerto Ricolt lendab kohale fantastiline latiinomuusik Fantuzzi, kes on andnud kontserte ja läbi viinud loomingulisi töötubasid üle maailma juba 40 aastat. Itaaliast tuleb Euroopa tuntud koomik, ülemhelide laulja ja hääleõpetaja Igor Ezendam. Hääletehnikaid õpetab Triinu Taul ning väelaule laulavad Tom Valsberg ja Jane Kruus. Erki Kaikkonen vestab muinasjutte, õpetab vägivallatut suhtlemist ja viib läbi jutusaua ringe. Mantra-šamanistlike biitide diskoriks on india kultuuri asjatundja Arne Lauri. Laager lõpeb suure maailmamuusika laulupeoga Kalju laval 7. augustil, kuhu saab kutsuda ka sõpru.

8df364_04243001cfe74a3da317789c230b98f8

Foto: Kadri Valsberg

8df364_7b2ad7d66d05407daeaa1cb06d8aef22

Foto: Kadri Valsberg

8df364_064d2be032834865bb53742d2a961189

Foto: Illimar Pilt

 

Tom Valsberg

 

Lisainfo ja registreerimine kodulehel: Lastelaager täiskasvanutele, laagri Facebook

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt