18. juunil marsitakse Tallinnas lageraiete vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. juuni 2020 kell 11:4518. juunil algusega kell 16 korraldab keskkonna liikumine Extinction Rebellion Tallinn (eesti k. Vastuhakk Väljasuremisele) rongkäigu Toompea Lossi eest RMK Metsamajani. Meeleavalduse eesmärk on vastu seista lageraietele.

 

Meeleavaldusega “Lageraied ajalukku” nõutakse metsade raadamise kohest lõpetamist. “Eesti loodusvarad ja loodusressursid on rahvuslik rikkus, mida tuleb kasutada säästlikult. Eestimaal toime pandav ökotsiid tuleb lõpetada koheselt. Elame ajal, kus valitseb loodusvarade arvelt rikastumise mentaliteet. Selline mõtte- ja käitumislaad peab asenduma jätkusuutlikumaga,” selgitab ürituse motiive liikumise kõneisik Mihkel Tiganik.

Liikumine nõuab muu hulgas lageraiete peatamist ning täieliku kevadise raierahu kehtestamist. Ettepanek on ka kodanike assamblee loomiseks, mis tegeleks kliima kriisi ja ökoloogilise katastroofi lahendamisega.

“Minu kodukohas raiuti hiljuti lagedaks 3,5 hektarit. Sellise tegevusega tapetakse linde, siile ja hävitatakse terveid ökosüsteeme, mis pole inimlik. Valus ja traumeeriv on teada, et selline hävitamine leiab aset iga päev ning selle peatamiseks ei tehta sisuliselt midagi,” kõneleb ürituse kaaskorraldaja Mari Laanesaar, “demonstratsiooni fookus
on Eestimaa metsades toimuv rüüstamine, kuid lahendamist vajav probleem on palju, palju laiem. Süstemaatiline looduse hävitamine toimub kõikjal: ülepüük ookeanides, palmiõli istandused Indoneesias või soja Amazonases, põlevkivi kaevandused Ida-Virumaal või lageraied üle-Eesti – probleem on sama: Eluhoiak, mis näeb looduses vaid ressurssi majandusliku edu saavutamiseks. Meie maailm on väärtuste kriisis.”

Ürituse algab rongkäiguga Riigikogu eest RMK Metsamaja juurde. Metsamaja juures jätkub meeleavaldus kõnekoosolekuga, teiste hulgas võtavad sõna noorteliikumise Reeded Tuleviku Nimel aktivist Henri Holtsmeier ning Eesti Metsa Abiks koordinaator Linda-Mari Väli.

Üheskoos lauldakse Eestimaa metsade nimel laulik Helena Trei juhendusel. Rongkäigu muusikalise poole eest hoolitseb Rhythms of Resistance kollektiiv.

 

Allikad: pressiteade, sündmuse Facebook

Foto: Shane Fowler/CBC

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt