Analüüs: TTIP võib seada ohtu Euroopa inimeste tervise ja keskkonna

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. september 2015 kell 12:00Trans-Atlantic Free Trade Agreement (TAFTA)Esmaspäeval avalikustas Keskkonnaõiguse Keskus (KÕK) lühianalüüsi Transatlantilise kaubandus- ja investeerimispartnerluse ehk TTIP mõjudest EL ja Eesti õigusele. Analüüsis järeldatakse, et plaanitavas leppes leidub vastuolusid läänelike õiguspõhimõtetega. Pikemas plaanis võivad leppe tagajärjel tõenäoliselt alaneda EL-i standardid kemikaali- ja toiduohutuses ning samuti geneetiliselt muundatud organismide (GMO-de) lubamises.

 

Mitmes inimeste tervist ning keskkonnakaitset puudutavas valdkonnas (nt kemikaalide ja GMO-de lubamise osas) on EL ja USA reeglid ning standardid käesoleval hetkel oluliselt erinevad. Seetõttu ei ole oodata, et uus kaubanduslepe vahetult EL või USA reegleid muudaks. Samas võivad reeglid ajapikku muutuda regulatiivse koostöö ja investor-riik vaidluste lahendamise mehhanismi (ISDS) tõttu.

“Leppe kohaselt peaksid EL ja USA oma reeglite muutmisel tegema tihedat koostööd teise osapoolega ning mitte ülemäära takistama kaubavahetust,” selgitab analüüsi üks autoreid, Keskkonnaõiguse Keskuse jurist ja juhatuse liige Siim Vahtrus. “Viimane tähendab, et reeglite ühtlustamine toob sisuliselt kaasa madalamad standardid mõlemal pool Atlandi ookeani.”

Investor-riik vaidluste lahendamise mehhanismi sätestamine leppes võiks omakorda kaasa tuua selle, et rangemaid standardeid säilitades riskib EL kulukate vaidlustega vahekohtutes. Viimaste otsused on sageli ettearvamatud ning kohtunike erapooletuses on tõsiseid kahtluseid.

Lisaks nende kahe üldisema teema tutvustamisele analüüsiti kitsamalt kemikaalide, toiduohutuse ja geneetiliselt muundatud organismide valdkondi. Analüüsis kirjeldatakse Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide erinevaid lähenemisi ning selgitatakse, kuidas lepe tarbijaid ja keskkonda ohustada võib. Analüüsi üheks järelduseks on, et juba läbirääkimiste käigus on EL reeglites järgi antud.

14. oktoobril tutvustab Keskkonnaõiguse Keskuse jurist Siim Vahtrus analüüsi Rohelise Tee Õhtul Tartu Loodusmajas algusega kell 18.00.

Analüüs koostati Eesti Rohelise Liikumise tellimusel projekti raames, milles tutvustatakse EL-USA vabakaubandusleppe ja EL-Kanada vabakaubandusleppe ohte ning kogutakse allkirju üle-euroopalise
kodanikualgatuse raames läbirääkimiste peatamiseks (www.stop-ttip.org).

Keskkonnaõiguse Keskus on sõltumatu, avalikes huvides tegutsev organisatsioon, kelle missiooniks on pakkuda oma ekspertteadmist keskkonnaõiguse reeglite loomisel. Eesti Roheline Liikumine on keskkonnakaitsega tegelev mittetulunduslik organisatsioon, mille eesmärk on parandada Eesti keskkonna olukorda ja suunata ühiskonda rohelisele jätkusuutlikule mõtteviisile.

 

Allikas: pressiteade, Avalikult TTIP-st Facebook

Analüüsiga saad tutvuda siin: KÕK

Foto: one-europe.info

 

Toimetas Mariann Joonas

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt