Euroopa Komisjon tahab Eesti kohtusse kaevata

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. jaanuar 2013 kell 11:26



Euroopa Komisjon plaanib Eesti, Bulgaaria ja Ühendkuningriigi kohtusse kaevata, kuna need riigid ei ole täiskujul üle võtnud Euroopa Liidu energia siseturu eeskirju. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi sõnul on aga Eesti riigi vastu kohtusse minemise plaan arusaamatu.

 

Eesti suhtes soovitab komisjon kohaldada iga päeva kohta arvestatavat 5068,8 euro suurust trahvi iga mittetäielikult üle võetud elektridirektiivi kohta ja 4224 euro suurust trahvi iga mittetäielikult üle võetud gaasidirektiivi kohta.

Millised nõuded Eestil täpsemalt täitmata on, on veel selgusetu. “Euroopa Komisjon pole meile seda öelnud,” kommenteeris majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõunik Rasmus Ruuda Telegramile ja lisas, et plaan minna Eesti riigi vastu kohtusse elektrienergia direktiivi ja maagaasi direktiivi rikkumismenetluses, kuna osa artikleid on meil mittepiisavalt üle võetud, on arusaamatu.

“Komisjoni teatest ei lähtu, millised direktiivi sätted täpsemalt on üle võtmata. MKM-i analüüsi põhjal võime eeldada, et nii elektri- kui maagaasi seaduse puhul leidub võimalikke sõnastuslikke erinevusi võrreldes direktiividega või pole osade direktiivi sätete ülevõtmine olnud Eesti jaoks reaalset mõju omav,” ütles Ruuda.

Kuigi esimene võimalus süüdistustega tutvumiseks avaneb alles kahe kuu pärast, kui esitatakse ametlik hagiavaldus kohtule, jääb Ruuda positiivseks: “Eesti võimalikud rikkumised ei ole kindlasti märkimisväärsed. Seda näitab kasvõi asjaolu, et komisjon on tänases otsuses kasutatud Eesti puhul trahvinõude raskuskoefitsienti, mis on alla poole ettenähtust võimalikust.”

“Euroopa Komisjoni eesmärk ei ole kindlasti liikmesriike trahvida. Eesti eesmärk on kõrvaldada aasta jooksul võimalikud puudused enne kohtuotsust ja sel juhul meil trahvi maksta ei tule,” sõnas Ruuda lõpetuseks.

Muidugi võib seda lugu vaadata ka teise külje pealt. Trahvi soovitakse teha direktiivide 2009/72/EC, mis puudutab elektrit, ja 2009/73/EC, mis puudutab gaasi, alusel. Põhimõtteliselt nõuavad need direktiivid vaba turu olemasolu – see tähendab, et igal ettevõtjal, kes seda soovib, oleks võimalik oma teenust pakkuda.

Seega tuleks võib-olla otsa vaadata hoopis võimukandjatele, kes on vaba turu tekitamisega tahtlikult või tahtmatult viivitanud. Eks siin saab igaüks ise omad järeldused teha. Tuleb vaid vaadata, milliste tehingutega on olnud seotud senine elektrituru monopol Eesti Energia ja kes on selle kaudu raha teeninud.

E24.ee artikleid sama teema kohta saad lugeda siit ja siit.

 

Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt