Bulgaaria valitsus astus elektri hinnatõusu vastaste protestide tõttu tagasi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2013 kell 8:32bulgaria-borisov-pm-story-top

Bulgaarias nädalaid kestnud energiateenuste hinnatõusu vastased protestid on viinud selleni, et valitsus oli sunnitud kolmapäeval tagasi astuma. Peaminister Boiko Borisov püüdis alguses rahvast rahustada rahandusministri tagandamise ning lubadustega elektri hinda alandada ja välismaiseid energiafirmasid karistada,  kuid see rahulolematust ei vähendanud ja meeleavaldused jätkusid.

 
Paljud bulgaarlased on sügavalt rahulolematud kõrge elektrinna, energiamonopolide, madala elatustaseme ja korruptsiooni pärast Euroopa Liidu vaeseimas liikmesriigis. Teisipäeva õhtul viidi pärast kokkupõrkeid politseiga haiglasse 25 meeleavaldajat.

 
“Ma ei osale valitsuses, millele alluv politsei peksab inimesi,“ ütles Borisov kolmapäeval tagasiastumisest teatades. Peaminister ei öelnud, kas juulis ees ootavad parlamendivalimised võidakse tuua ettepoole, kuid siseminister Tsvetan Tsvetanovi arvates on uusi valimisi oodata õige pea.

Borisov on öelnud, et Tšehhi energiafirma CEZ elektri jaotuslitsents tühistatakse, mis asetab Bulgaaria kokkupõrkekursile Tšehhi riigiga. Tšehhi peaminister Petr Necas nõuab Bulgaarialt seletust ja süüdistab neid energiasektori politiseerimises.

 

Bulgaaria 7,3 miljonilisest elanikkonnast on hetkel töötuid 11,9%. Väidetavalt on juba sajad tuhanded (mõndade väljaannete sõnul ka miljonid) inimesed Bulgaariast emigreerunud, jättes mahajäänutele vähe lootust helgemaks tulevikuks. Pealinnas Sofias meelt avaldanud tudeng Borislav Hadžiev võttis teda ümbritsevate kaasmaalaste meelsuse lühidalt kokku: “Lihtne tõde on see, et me elame äärmiselt vaeses riigis.”

 

 

Allikad: Delfi, Huffington Post
Toimetas Mariann Joonas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt