Faktikontroll: mitu afgaani tuleb Eestisse – kas õigus on Kallasel või Grünthalil?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. august 2021 kell 18:09



Foto: reform.ee + uueduudised.ee + Canva

Eile teatas peaminister Kaja Kallas, et Eesti valmistub vastu võtma 30 afgaanie ning sotsiaalmeedias läks kohe spekuleerimiseks, kas see võib tähendada hoopis tuhandeid inimesi. Nimelt lisati selgituseks, et iga afgaan võib kaasa võtta ka oma pereliikmed.

 

Riigikoguliige Kalle Grünthal kommenteeris teemat Facebooki postitusega:

Vastuvõtmise kava on järgmine:

1)   kuni 5 isikut ja nende vahetut pereliiget, kes on töötanud NATO heaks,

2)   kuni 5 isikut ja nende vahetut pereliiget, kes on töötanud Euroopa Liidu heaks,

3) kuni 20 isikut ja nende vahetut pereliiget, kes on töötanud Afganistanis koos Eesti organisatsioonidega ja aidanud ellu viia Eesti välispoliitilisi eesmärke Afganistanis.

Eelmärgitud otsus tähendab aga seda, et tegelik vastuvõetavate inimeste arv on kordades suurem ning sõnast „kuni“ pole enam haisugi järel.

Millest selline järeldus? Loodan, et panite tähele, et valitsuse otsus on sisustatatud lisaks isikute arvuga 5 või 20, ka sõnapaariga „vahetu pereliige“. Mida aga tähendab vahetu pereliige, ei ole võimalik otsusest välja lugeda.

Olgu, võtame siis aluseks viimased demograafilised andmed. Afganistani perekonnas on laste arv naise kohta keskmiselt kaheksa last. Korrutame laste arvu vastuvõetavate isiku arvuga 30 saame teada, et vastuvõetaval isikul on keskmiselt kaheksa venda või õde ning tulemuseks seega 240 vahetut pereliiget. Ka vendadel ja õdedel ja vastuvõetaval isikul kokku on ju samuti lapsed. 240 korrutada kaheksaga, lisandub veel juurde 1920 vahetut pereliiget. Kokku 2160 vahetut pereliiget.

Igas peres on ka lisaks vastuvõetavale isikule veel isa ja ema. Aga siis on veel vanaemad ja vanaisad. Lisaks onud ja tädid  jne, kellel on samuti omad pereliikmed, kuid keda võiks samuti  liigitada vahetute pereliikmete alla. Ja uskuge mind, vastuvõetavad isikud suudavad seda kindlasti tõestada. Jätan edaspidised arvutused tegemata, sest numbrid lähevad kätte juba väga hulluks.

 

Kuidas siis tegelikult on, kas Eestisse võib saabuda 30 afgaani koos mõne pereliikmega või 2160 agfaani?

Arvestades seda, et ametlikel andmetel sünnib iga afgaani naise kohta siiski 4,32, siis Grünthali arvutuste järgi tuleks arvudeks vastavalt 129,6 ja 559,8 ehk kokku 686,7 inimest. Lisaks ei ole võimatu, et mõnel neist afgaanidest ei olegi enam ühtegi pereliiget alles. Seega mitu afgaani siis Eestisse tuleb? Muu maailma näidete põhjal võiks öelda, et who knows.

Kuigi tegu ei ole suurte arvudega, tuleb kindlasti arvestada Eesti inimeste meelsusega ja sellega, et mitte igas riigis ei olda massiimmigratsiooni tulemustega rahul. Saksamaal näiteks on varsti pea iga kolmas inimene immigrant, vaid mõnikümmend aastat tagasi oli neid praktiliselt null. Saksamaal on 80 miljonit elanikku aga meid kõigest 1,3 miljonit. See muutus võib toimuda väga kiiresti.

Lõpetuseks ütlen, et mul isiklikult on ükskõik, kes kus elab. Aga on selge, et riigid ei saa oma immigrantidega hakkama ja selle üle on vaja ausalt ja avatult arutleda.

 

Hando Tõnumaa

 

Foto: reform.ee + uueduudised.ee + Canva



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt