Galerii: Tallinnas avaldati Türgile toetust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. juuni 2013 kell 21:592. juunil kell 19 kogunesid Vabaduse väljakule noored türklased ja eestlased, kes avaldasid toetust Türgis mitu päeva kestnud rahumeelsetel meeleavaldustel osalenud inimestele, kellest palju kannatasid politseivägivalla all. Peavoolumeedia sõnul on sealsed rahutused juba möödumas, kui Telegrami töötajate türklastest sõbrad räägivad, et kuigi Istanbulis oli olukord päeval tõesti rahulikum kui eile, siis mitmes teises Türgi linnas on meeleavaldajate vägivaldne laialiajamine alles täies hoos.

 

Sealsele politseile on antud luba kõiki meetmeid kasutada ning ära ei ole öeldud kumminuiadest, pisargaasist ega ka (kummikuulidega) tulirelvadest. Kuigi ametlikult on viga saanuid 60 ringis, siis nii sotsiaalmeedias sõna võtvate kodanike kui ka näiteks Amnesty Internationali andmetel on vähemalt kaks meeleavaldajat surnud ja tuhanded haavatud. Nende kohta liiguvad internetis ka pildid, kes võigast vaatepilti ei karda, võib need ise üles otsida.

Türgi peaminister proovib sündmusi käsitleda kui äärmuslaste mässu, kuid tõde on väga erinev. Tuhanded pildid ja videod, mida türklased ise sündmuspaikadelt postitavad, tõestavad, et tänavatel on tavalised inimesed, kes on mures riigi üha süveneva autoritaarsuse ja usustamise pärast.

Nüüd aga fotoreportaaž Tallinnas toimunust.

 

Kogunemine toimus Vabaduse väljakul, kust liiguti rongkäiguna Raekoja platsile.

IMG_2705 IMG_2710 IMG_2715 IMG_2732 IMG_2736 IMG_2738 IMG_2743

G4S kohusetundlikud turvatöötajad teatasid pärast paari minutit rahulikku plakatitega seismist, et politsei on juba teel. Segasin vahele ja ütlesin, et olen ajakirjanikuna siin toimuvat kajastamas ning uurisin: “Kas teie kutsusite politsei? “. See küsimus sai kärme “ei”-vastuse. Kes siis kutsus? “Seda me ei saa öelda. Me ei saa rohkem sellest rääkida”.

IMG_2747 IMG_2757

Algas tagasitee Vabaduse väljakule, kuhu kogunemine oli korraldajate sõnul registreeritud.

IMG_2759 IMG_2762 IMG_2770 IMG_2772 IMG_2773 IMG_2774

Peagi saabusid kaks politseinikku koos kahe G4S turvamehega.  Üks turvameestest hakkas demonstratiivselt tugevdatud nukkidega nahkkindaid kätte panema (teisel pildil, politseinike vahel).

IMG_2779 IMG_2782

Kaks politseinikku suhlesid inimestega üsna viisakalt ja ütlesid, et nende andmetel ei ole meeleavalduse toimumiseks avaldust esitatud. Meeleavaldajad seletasid vastu, et tegid seda meili teel, digiallkirjastatuna samal päeva kella 13 ajal. Politsei.ee lehel on kirjas, et avaliku koosoleku teade tuleb politseile esitada vahetult või sidevahendi teel hiljemalt 2 tundi enne koosoleku läbiviimist./—/ Elektroonse sidevahendi teel esitatud teade peab olema digitaalse allkirjaga. /—/ Ööpäevaringselt on võimalik avaliku koosoleku teadet esitada kohaliku prefektuuri meiliaadressile digitaalselt allkirjastatult või vahetult koostada paberkandjal politseiasutuses asutuse tööpäeva ajal.

IMG_2784 IMG_2785 IMG_2786

Mõne minuti möödudes saabus lisaks veel kuus politseinikku ja nemad enam nii leebed ei olnud. Esiteks käitus üks neist eelpoolmainitud turvamehe moodi ja pani demonstratiivselt mustad nahkkindad kätte. Teiseks hakkas ta ühte türklast nügides provotseerima. Kuna mees tema käitumisega kaasa ei läinud, lõpetas korraametnik õnneks tõuklemise.

Küll aga helistas üks politseinikest kellelegi, kes sai kontrollida, kas meeleavaldus oli registreeritud või mitte. Naise sõnul arvutist registreeringut ei leitud ja kahjuks ei saanud Telegram teada, kas avaldus esitati üldmeilile, mida ilmselt nädalavahetusel ei loeta, või kohaliku perfektuuri meiliaadressile. Kuna otsest rikkumist tõestada ei olnud võimalik, siis kirjutasid usinad ametnikud igaks juhuks nendega juttu ajanud osalejate nimed ja dokumendinumbrid üles ning palusid meeleavaldus viie minutiga laiali ajada, mida rahulikud protestijad ka tegid.

IMG_2787 IMG_2790 IMG_2793 IMG_2794 IMG_2795 IMG_2796 IMG_2799 IMG_2801 IMG_2802

 

Fotod: Telegram

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt