Türgi peaminister: politsei saab rohkem võimu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuni 2013 kell 20:07Türgi peaminister Recep Tayyip Erdogan andis teada oma plaanist politsei võimu laiendada, et tulla toime valitsusevastaste protesteerijatega. Teisipäeval pealinnas Ankaras peetud kõnes rõhutas peaminister, et seni on politsei teinud kõike seaduse piirides ning suurima kannatlikkusega, nii et neile suurema võimu andmine on õigustatud: “Meie korrakaitsjad osutasid vägivallale edukat ja äärmiselt kannatlikku vastupanu, jäädes demokraatia ja seaduse piiridesse”.

 

Erdogan tuli oma järjekordse absurdimaigulise avaldusega välja ajal, kui meeleavaldused Istanbulis ja Ankaras juba mitmendat nädalat kestavad. Rahutused Türgis algasid 31. mail pärast seda, kui politsei katkestas rahumeelse protesti Gezi pargi kaitseks Istanbulis, Taksimi väljaku kõrval. Sellest ajast on protesteerinud sajad tuhanded inimesed 78 linnas üle terve riigi.

Türgi inimõiguslaste andmel on selle aja jooksul surnud viis inimest (seal hulgas üks politseinik) ning viga saanud 7800. Kuus vigastatud protesteerijat on kriitilises seisus ja 11 inimest on politsei brutaalsete haarangute käigus kaotanud oma nägemise.

Peaminister ütles ka, et valitsus plaanib meetmeid sotsiaalmeedia kontrollimiseks, kuigi pole veel täpsustatud, mida see täpselt tähendab. Facebook ja Twitter on protestide algusest peale olnud peamised kanalid, mille kaudu meeleavaldajad oma häält kuuldavaks on teinud ja tänu millele maailm teab, mis Türgis toimumas on. Politsei on inimesi ka Twitteri säutsude peale vahistatud ning peaminister on nimetanud neid keskkondi üheks suurimaks nuhtluseks.

 

Seisev mees

Erdogani on karmilt kritiseeritud selle eest, kuidas ta kriisiga toime on tulnud ning erinevad organisatsioonid ja riigipead on Türgi valitsust kutsunud korduvalt üles politseivägivalda lõpetama. Kuna inimestele on pääs Gezi parki piiratud ja suur protestilaine pole sisuliselt mingit edu toonud, proovivad meeleavaldajad teistsugust lähenemist.

Nimelt sai esmaspäeval kuulsaks mees, kes seisis tundide kaupa liikumatult Taksimi väljakul, vaadates Atatürki pilti ja väljendades sellega oma vaikivat vastuseisu. Teisipäeval liitusid temaga tuhanded teised, mitte ainult väljakul, vaid kõikjal avalikus ruumis, sest uus viis protesti avaldamiseks levis sotsiaalmeedias kulutulena.

 

Politsei vahistas mõned kujuna seisvad meeleavaldajad, sest nood keeldusid liikumast, kuid pidi nad varsti jälle vabaks laskma, sest paigalseismise eest on raske süüdistust esitada.

 

 

Allikad: PressTV, Washington Post, The Guardian

Fotod: facebook.com

 

Toimetas Meeli Seerma

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt