Intervjuu ajateenistusest keeldujaga: Ma ei lähe kusagile metsa mingit ajupesu saama

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. juuli 2017 kell 9:48Eelmisel nädalal ilmunud arvamusartikkel “Hando Tõnumaa: Sõjavägi ei ole kohustuslik!“ sai väga palju tagasisidet. Toimetusega võttis teiste seas ühendust ka üks kahekümnendates aastates noormees, kes andis meile lühikese intervjuu ajateenistuse teemal ja jutustas sellest, kuidas tema on kaitseväkke minemist vältinud.

 

Räägi palun, kuidas noori sõjaväkke kutsutakse?

Nad saadavad sulle kutse kui sa oled umbes 18-19-aastane. Kui sa lähed peale keskkooli ülikooli, siis saad sa pikendust senikaua kuni ülikoolis oled. Siis kutsutakse sind arstlikku komisjoni, kui sa sinna juba lähed, siis võetakse sind kindlasti vastu. Seal pole vahet, mis sul viga on, kedagi ei huvita – nad lihtsalt tahavad kõik sõtta viia.

 

Vahel saab ju kuidagi ära ka sõjaväest?

Võib-olla kunagi oli nii, aga täna ei saa sealt eriti mitte keegi ära.

 

Aga kuidagi ikka saab?

Sul peab juba enne komisjoni minekut olema paber, et sul on migreen, tõend psühhiaatrilt vms, siis sa võid ära saada.

 

Mis sa ise tegid?

Pidin maksma psühhiaatrile 100 eurot, siis rääkisin talle, mis mul elus toimub, läksin väga rolli sisse ja kõike panin täiega juurde. Ja siis lõpuks pandi mulle diagnoos, et mul on postdramaatiline stressihäire, segatüüpi isiksusehäire, keskendumishäired ja keskmine depressioon. Mina kõikide nende sümptomitega sõjaväest ära ei saanud, sain aasta aega pikendust.

 

Miks sa nendega ära ei saanud?

Sest see asi on neil nii retsiks läinud, keegi ei taha enam sõjaväkke minna, neil on inimesi täiega puudu, siis võetaksegi igasugu haiged ja ratastooliga vendasid ka varsti vastu. Sama nagu pensioniga, kogu aeg tõstavad seda pensioniiga, lõpuks läheb see 75 peale. Varsti luuakse ratastooli pataljon, pannakse soomused ümber, machine gun on käes ja saadetakse rindele. Hetkel on aga nii, et ma ei viitsi seal arsti juures rohkem käia, lihtsalt väldin kogu sõjaväe teemat, ma ei anna ennast näole. Algul saatsid nad mulle üha uusi kutseid ja ähvardasid.

 

Kuidas nad sind ähvardavad?

Nad saadavad kutse ja seal on kirjas, et kui kohale ei ilmu, siis pean trahvi maksma.

 

Jah?

Jep, esimene kord saad trahvi mingi 50 € + kohtutäituri kulud, aga need trahvid kasvavad varsti kuni 600 €ni. Täna on mul kõik pangakontod kohtutäituri poolt kinni pandud. Sa pead ikka korralikult süsteemitama, kui tahad sõjaväest ära saada. Ma pean veel paar aastat sellega tegelema – senikaua kuni saan 27, siis nad mind rohkem ei kutsu, maksan siis kõik trahvid korraga ära ja rahu majas.

 

Trahve pead sa ikkagi maksma?

Enne ma ei saa oma eraisiku pangakontosid kasutada.

 

Palju neid trahve selle aja peale on?

Ma pakun ca 4000 €.

 

Väga rets.

Jep, sa oled nagu riigile võlgu. Kohtutäiturid panevad su konto kinni, see on täielik väljapressimine.

 

Miks sa sõjaväkke ei lähe?

(Naerab.) Miks ma sõjaväkke ei lähe.. No siin on palju asju. Esiteks, et see on kohustus, juba see on vale. See on sunnitud agressiivne käitumine. Teiseks see ajakulu, mul on enda elu ja ma ei lähe 9-11 kuuks ära kusagile metsa mingit ajupesu saama. See ajupesu pool on kindlasti määrav, nad lihtsalt vormivad seal sinust riigile sobilikku mudelit, sind saab sõtta saata, sa oled nagu number, mitte enam inimene. Mulle tundub imelik 11 kuud õppida inimesi tapma, see on täiesti ajuvaba.

 

Aga selle peale öeldakse, et igal pool on ju vaenlased ja terroristid.

Terroristid? Isegi kui need vaenlased on olemas, siis rahu me kindlasti ei saavuta vägivallaga.

 

Mis sa üldse arvad terroristidest ja kogu teemast?

Ma arvan, et see on selline kahepoolne asi. Ühelt poolt on see suuresti tekitatud, nagu nt ISIS, kus üks kamp makstakse kinni aga selle kambaga saab tekitada keskkonna nagu sõjavägi, mis hakkab inimesi töötlema, et nad hakkakski päris terroristideks. Ehk luuakse keskkond, kus inimestele tehakse ajupesu, mõjutatakse nende epigeneetikat, mis tähendab, et keskkond, kus sa elad, hakkab sind mõjutama rakutasandil. Sa annad uued mõtted lastele edasi, sul tekivad uskumused, mustrid. Ehk ma arvan, et seal on palju inimesi, kes pole üldse teadlikud sellest, mis tegelikult toimub ja kelle vastu nad sõdivad. Nad pole otseselt süüdi või halvad.

 

Kuidas sinu vanemad suhtuvad sellesse, et sa ei lähe sõjaväkke?

Väga hästi. Aga mul on sõpru, kelle vanemad, eriti isad, täiega survestavad noori sõjaväkke minema, et olla patrioot ja et meheks saada. See meheks saamine on paljudel põhiteema. See tundub mulle sama haige kui see, kuidas naised kunagi eelmisel sajandil suitsetama suudeti panna. Algul suitsetasid ainult mehed ja naised ei tohtinudki suitsetada. Siis mõtlesid suitsutootjad välja skeemi, kuidas oma müüki suurendada ja panna ka naised suitsetama. Tehti propaganda, suitsetamine seoti ära feministliku liikumisega, suurel rongkäigul New Yorkis, kus oli kogu meedia koos, palgati hunnik naisi, kellel olid suka all sigaretid ja siis ühe märguande peale pandi kõik oma suitsud põlema. Seda nimetati torch of freedom (vabaduse tõrvik). Kui sa arvad, et naistel peaks olema samasugused väärtused nagu meestel, siis said seda näidata sellega, et hakkasid suitsetama. Ehk siis vabaduse idee rakendati raha teenistusse. Nagu on tegelikult ka sõjatööstusega.

 

Mis sa siis teed kui peaks tulema sõda?

Kui tuleb sõda, siis luuakse mobilisatsioon, mis tähendab, et kõik peavad minema sõtta, ka need, kes pole käinud sõjaväes ja siis saab sinust sibi ja allud nendele, kes on sõjaväes käinud.

Aga mina ikkagi ei läheks sõtta, midagi ikka mõtlen välja.

 

Küsitles Hando Tõnumaa

 

Foto: internet

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt