Liitu petitsiooniga – igale Eesti kodanikule tasuta aiamaa

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. juuli 2015 kell 11:12Viimaste kuude jooksul on lisandunud mitu teadusuuringut, mis kinnitavad õues värske õhu käes viibimise kasulikkust tervisele. Üks viis loodust nautida, on tegeleda aiandusega. Keskkonnas Petitsioon.ee on üleval isegi selleteemaline kodanikualgatus, mis antakse nn petitsiooniseaduses nõutud 1000 allkirja täitudes üle ka riigikogule. Petitsiooni leiad siit.

 

Petitsioonis seisab: „Taotleme, et riik võimaldaks igale täiskasvanud Eesti kodanikule tasuta aiamaa, kus ta võib vastavalt oma soovile kasvatada, mida hing ihaldab.

Hetkel ei tasu veel rääkida täpsetest detailidest, küll aga taotleme, et teema võetaks avalikku arutellu. Eesmärk on anda modernsele inimesele võimalus lülitada end välja mõttetust mürast, ergutamaks ajutegevust ja vaimset kohalolekut.

Aiamaale peaks rakenduma müügikeeld, see tähendab, et inimene, kes ei ole aiamaast huvitatud, ei saa sellega näiteks äri teha. Paljud maal elavad inimesed juba omavad aiamaad või oma aeda ning enamus neist ilmselt ei soovigi endale lisaks lapikest peenramaad. Kindlasti peaks olema võimalus aiamaa krunte vahetada. Näiteks kui kaks sõpra, kes soovivad üheskoos aiamaad pidada, võiksid saada krundid üksteise kõrvale või vahetusse lähedusse.

Riigi rahadega peaks välja ehitama aiamaale vajalikud veesüsteemid ja muud elementaarsed lahendused, kasutades selleks uudiseid ja keskkonnasõbralikke lahendusi, pidades silmas, et 10 aasta pärast ei oleks aiamaad amortiseerunud, vaid endiselt kasutatavad ja eeskujuks kogu maailmale.

Mis puudutab kogu projekti rahastamist, siis riik leiab raha alati, kui ta seda soovib. Kui riik ei suuda oma kodanikele aiamaad võimaldada, siis kuidas me saame end üldse looduslähedaseks maherahvaks kutsuda?

Head inimesed, seedige seda ideed ja paneme üheskoos rattad veerema!

NB! Lähim linn ideede ammutamiseks: Helsingis on paljudes korterelamurajoonides võimalus endale linnaosalt aiamaad taotleda, suured platsideks jaotatud aiad asuvad tavaliselt majade vahetus läheduses.”

 

Allikad ja lisalugemist: Petitsioon.ee, Washington PostScience Direct, PNAS

Foto: feminiya.com

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt