Kuidas looduslikul moel taimi kahjurite eest kaitsta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. märts 2014 kell 13:351LK09MAY03E6Kevade saabumisega on viimane aeg hakata planeerima uut hooaega aias, põllul või lihtsalt potipõllumajanduses rõdul või aknalaual. Kahjurid on aianduses igipõline probleem ning tänapäeval on enam kui lihtne kasutada nende vastu mõnda kemikaali. Kuid enda kasvatataud toidu üks peamisi plusse on ju ikka see, et sa tead, kui puhas see on. Nii et kahjurite vastu tuleb leida teistsuguseid lahendusi kui pestitsiidid. Aiandusega tegeleti juba ammu enne pestitsiidide leiutamist ning mitmed kahjurite tõrjumise meetodid on väga lihtsad ja taasavastatud vanad tõed.

 

Pestitsiidide kahjuliku mõju osas ei tohiks kellelgi enam kahtlust olla. Ka ettevaatliku lubatud piirides doseerimise korral on tegemist siiski erinevate mürkkemikaalidega, mis kahjustavad meid. Nende pritsimisel jäävad kemikaaliosakesed suuremal või vähemal määral viljadele ning imbuvad pinnasesse ja vette, kus need võivad püsida väga pikka aega.

Pestitsiide on seostatud terve hulga terviseprobleemidega ning eriti kahjulikud on need laste õrnale organismile, põhjustades astmat, hüperaktiivsust, käitumisprobleeme, autismispektrihäire probleeme, sünnidefekte, vähki, ülekaalulisust ja muud. Kõige lihtsam on ennetada pestitsiidide vajalikkust. Selleks on mitmeid lihtsaid meetodeid.

 

Põllukultuuride rotatsioon ehk viljavaheldus

Viljavaheldus tähendab iga-aastast aias kasvavate viljade asukoha vahetamist. Taimedel on erinevad vajadused ning mitu aastat ühe koha peal kasvades jääb pinnas selle konkreetse taime jaoks toitainevaeseks. Rotatsioon aitab ennetada ka seda, et kahjurid seal kasvavate taimedega ära harjuks. Erinevate taimede kasvatamine aitab tõsta mulla viljakust, näiteks liblikõielised taimed aitavad rikastada mulda lämmastikuga. Terve ja viljakas pinnas aitab kaitsta kahjurite vastu, kuna sellest kasvavad terved ja kahjuritele paremini vastu pidavad taimed.

 

Kasvata mitut taime koos

Paljude jaoks on tuttav vaatepilt, kui vanaema aiamaal kasvasid maasikate vahel küüslaugud. Miks? Kindlate taimede kooskasvatamine aitab kahjureid eemale peletada ning samas suurendab vahemaad sama liiki taimede vahel, mis tähendab seda, et kahjuritel on keerulisem ühelt taimelt teisele liikuda. Mitme liigi kõrvuti kasvatamist tuleb hoolikalt planeerida, et taimed ei hakkaks omavahel konkureerima ruumi, toitainete, vee või valguse pärast. Näiteks pannakse kokku sügava juurekava ja pinnapealse juurekavaga taimed või pikakasvulised taimed madalakasvuliste osalist varju vajavate taimedega. Milliseid taimi koos kasvatada, saad näiteks vaadata siit.

 

Taimede mitmekesisus

Selleks, et kaitsta oma aeda kahjurite eest, suurenda taimekoosluse mitmekesisust. Sealhulgas mängivad olulist rolli ka n-ö umbrohud – jäta kuskile aianurka alles nõges ja naat. Mida enam on aias erinevaid liike, seda suurem on iga konkreetse liigi vastupidavus kahjuritele. Kahjurid ja haigused vohavad kõige enam monokultuure kasvatavates piirkondades, kuna seal on küllaga toitu ning väga vähe looduslikke vaenlasi. Bioloogiline mitmekesisus on kõige parem ja jätkusuutlikum kahjurite vastane meetod.

 

 Kasuta kahjurite vastu nende looduslikke vaenlasi

Lepatriinud on sinu aia parimad sõbrad, samuti siilid, linnud ja mitmed kiskjalike eluviisidega putukad. On leitud, et kahjureid jahtivate liikide toomine aeda võib saagikust suurendada ligi 80%. Nõgesed aianurgas meelitavad lepatriinusid, veidi vähemhoolitsetud hekk või põõsastik meeldib siilidele ning lindude jaoks saad panna üles pesakastid. Lisaks meeldivale laulule aitavad linnud aiast kahjureid vähemaks süüa.

 

Mahedad kahjuritõrje vahendid

Vahel on siiski vaja looduse tegutsemisse sekkuda ning aidata taimel kahjuritega toime tulla. Selleks on olemas mitmeid huvitavaid looduslikke pestitsiide, mis ei kahjusta sind ega keskkonda, vaid hoopis aitavad taimedel tugevamaks kasvada.

Kõige lihtsam ja kättesaadavam on nõgeseleotis. Selleks võta suurem ämber, pane sinna julgelt suur punt nõgeseid, vala peale külm vesi, kata kaanega ja jäta kaheks nädalaks seisma. Leotisel on väga kange hais, nii et käitlemisel tasub kanda kindaid. Lahjenda saadud leotist tugevamate taimede puhul vahekorras 1 : 5-le ja nõrgemate jaoks 1 : 10-le ning pritsi taim ohtralt üle. Nõgeseleotis on ka heaks lämmastikurohkeks väetiseks, kuid kindlasti lahjendatud kujul. Taimeleotist saab teha ka tomativartest, küüslaugust ning troopilisemates piirkondades kasutatakse selleks palju neemipuud.

Sipelgaid võid proovida tõrjuda äädika ja kohvipuruga, kuid ära unusta, et ka neil on looduses oma roll ning tõrju neid ainult sealt, kus nad tõesti väga tülikaks osutuvad.

Teod ei armasta roomata üle purustatud munakoorte – raputa uhmerdatud munakoori peenra servadesse.

Kui püreestad sibulat ja küüslauku, lisad sooja vett ja lased segul üleöö seista, saad putukatõrje vedeliku, millega pritsida roose, lilli ja puuvilju, kaitsmaks neid kahjurite eest.

 

Loe lisaks loodusliku kahjuritõrje kohta siit.

 

Allikad: virkus.com, blogs.worldwatch.com, Wikipedia, Natural News, Delfi Aialeht

Foto: Scanpix

 

Toimetas Katrin Suik