Mis asju soovib Riigikogu nädalavahetusel enne esmaspäeva hommikut ära otsustada?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. juuni 2021 kell 20:28Foto: Dilas25 – Üleslaadija oma töö, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Riigikogu esimees Jüri Ratas kutsus Toompea lossi istungisaali kokku Riigikogu täiendava istungi laupäeval, 12. juunil kell algusega kell 9 kuni päevakorra ammendumiseni, aga mitte kauem kui 12. juuni kella 21ni, teatati täna Riigikogu veebilehel sellel töönädalal läbi arutamata jäänud päevakorrapunktide käekäigu kohta.

 

Juhul kui esimese täiendava istungi päevakorras olevad päevakorrapunktid ei saa läbi arutatud, siis toimub teine täiendav istung 13. juunil algusega kell 10 kuni päevakorra ammendumiseni, aga mitte kauem 14. juuni kella 9ni.

Teise täiendava istungi päevakorras on kõik need päevakorrapunktid, mis jäid esimesel täiendaval istungil läbi arutamata.

Pressiteates seisab, et esimese täiendava istungi päevakorras on Riigikogu täiskogu V istungjärgu 17. töönädala ajavahemikul 7.–10. juuni 2021 päevakorda kinnitatud, kuid sellel töönädalal läbi arutamata jäänud päevakorrapunktid, v.a Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse “Ebavõrdsus Eestis – kas vaesusest saab välja kärpida?” arutelu.

 

Miks on sellele nädalavahetusele määratud istung märkimisväärne?

Sel nädalal on arutluse all olnud näiteks 366 SE ehk n-ö ABIS-eelnõu – isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus, millega soovitakse luua automaatset biomeetrilise isikutuvastuse süsteemi. Tegu oleks superandmebaasiga, kuhu talletataks inimeste biomeetrilised andmed: sõrmejäljed, DNA-proovid, näotuvastus ja silmaiirise näidised, millele oleks ligipääs sisuliselt kõigil ametkondadel. Ehk siis eelnõu vastuvõtmisega oleksime eelnõu kriitikute sõnul suure sammu lähemal kontrollühiskonna loomisele.

Samuti on sel nädalal tähelepanu saanud 292 SE, mida nimetatakse seaduseelnõuks statistilise metsainventuuri (SMI) alusandmete salastamise kohta.

Kuigi mõlema eelnõu juures on kirjas, et kolmas ehk lõpphääletus plaanitakse läbi viia 16. juunil, käivad jutud, et ka nädalavahetusel plaanitakse nende juures olulised muudatused läbi viia.

Kuna eriti just ABIS-eelnõu on pinnuks silmas endiselt iga päev Toompeal käivatele inimõiguste ja vabaduste eest seisvatele meeleavaldajatele, plaanitakse laupäevaks, 12. juuniks ka suuremat protestiaktsiooni.

Mida arvad sina, hea lugeja – kas tegu on lihtsalt tavapärase nädalavahetuse istungiga, kuna kõiki teemasid ei jõuta nädala sees päevakorda võtta või tõepoolest soovitakse võimalikke ebapopulaarseid käike teha nädalavahetusel, kui rahvas uudiste jälgimise asemel pigem rannas peesitab?

 

Allikad: Riigikogu, lingid artikli sees, Facebook

Foto: riigikogu.ee

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt