Põhja-Korea tuumakatsetus “kostis“ ka Eestisse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. veebruar 2013 kell 13:38 

Delfi kirjutab, et Eesti seismojaamad registreerisid täna varahommikul ebatavalise signaali, mis osutus Põhja-Korea tuumakatsetuseks. “Eesti seismojaamades tuvastati see tuumakatsetus väga selgelt, umbes kümne minuti pärast plahvatust, sest sellise kiirusega lainetus siia kohale jõuab,“ rääkis Eesti Geoloogiakeskuse juhtivseismoloog Heidi Soosalu.

 

“Ameerika geoloogilise teenistuse andmetel oli selle plahvatuse võimsus 5,1 magnituudi. Aga eks see teave võib veel uuringu käigus täpsustuda. Kui mõõta selle plahvatuse võimsust trotüüliekvivalendis, siis oli see 25 kilotonni ehk umbes kaks korda võimsam kui Hiroshima tuumaplahvatus,“ lisas ta.

See, kuidas aru saada, et tegemist pole pelgalt väikese maavärinaga, vaid tuumakatsetusega, on Soosalu sõnul väga oluline rahvusvaheline uuringu teema. “See on omaette teadus, kuidas signaali kujust välja lugeda, et millega on tegu. Need signaali omadused natuke erinevad tuumaplahvatuse puhul sama võimsa maavärina omadest,“ rääkis Soosalu.

Eesti seismojaamade tulemusi kasutavad ka rahvusvahelised organisatsioonid. Näiteks Saksamaal Potsdamis asuv maauuringute keskus. “Vasula seismojaam on ametlik osa sellest võrgust, kuid kõigi kolme jaama andmed lähevad tegelikult sinna rahvusvahelisse süsteemi. Samuti on meil on andmevahetus Soomega,“ ütles seismoloog.

 

Kõvemat pauku seismoloogide eest ei peida

Kui tuumakatsetused on üsna haruldased, siis muudest inimeste poolt põhjustatud sündmustest seismojaamades puudust ei ole.

“Näiteks Narva kandis karjäärides toimuvad lõhkamised on väga hästi identifitseeritavad. Ka paekivikarjäärides tehakse lõhkamisi, kuid natuke väiksemaid,“ sõnas Soosalu ja lisas, et looduslikke maavärinaid on Eestis vähe, kuid tehistegevust on küll päris palju.

 

Allikas: Delfi

Foto: Delfi

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt