Mis rolli mängib Leedu tuumajaama fiaskos Rothschildide nõustamisfirma?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. veebruar 2013 kell 14:00leedu tuumajaam

27. veebruaril 2006 allkirjastasid Balti riikide peaministrid Andrus Ansip, Aigars Kalvītis ja Algirdas Brazauskas ühisavalduse uue tuumaelektrijaama ehituse toetuseks. Seitse aastat hiljem on plaanid erinevatel põhjustel liiva jooksnud, ometigi on tuumajaama oma nõu ja jõuga toetanud ka Rothschildide nõustamisfirma.

 

Ka president Toomas Hendrik Ilves on sellel teemal oma nördimust väljendanud: “Seitsme aasta eest kohtumisel Trakais leppisime selles projektis kokku. Mis on vahepeal muutunud? Võib öelda, et midagi ei ole muutunud. Progressi pole peaaegu üldse olnud. Seitse aastat oleme kuulnud, kui tähtis on üks või teine seadus vastu võtta. Ja me ootasime. Kuid ühel päeval öeldakse meile äkki: “Aga meie enam ei taha.” Siis hakkad mõtlema, kui palju selle seitsme aastaga oleks teha võinud. Me võime öelda, et need on kasutamata projektide võimalused, millel on ka oma hind. Eesti jaoks tähendab see otsus kõike seda, mida me ei teinud, kuna lootsime tuumajaama peale.”

 

Tuumajaamadel on alati olnud nii tuliseid pooldajaid kui ka raevukaid vastaseid, kuid huvitav oleks teada, millist nõu andsid Eesti sõltumatuse jaoks üliolulisel teemal tuumajaama nõustajateks olnud Evli ning N M Rothschild & Sonsi konsortsium.

 

Evli 2009. aasta ametlikust teatest loeme: “Visaginase tuumaelektrijaamal avaneb unikaalne võimalus osa saada Rothschildi ko-gemustest tuumaenergia sektoris. Tänu Rothschildi teadmistele ja Evli kogemustele Läänemere piirkonnas suudame luua kliendile suurimat võimalikku väärtust,” ütles Julijus Grigaliūnas, Evli ettevõtte rahanduse juht Baltimaades.

Evli partner Rothschild, kes osutus Visaginase tuumaelektrijaama poolt väljakuulutatud hanke võitjaks, on hiljuti nõustanud mitmeid olulisemaid tuumaenergia tehinguid Euroopas ja USAs.

 

Evli ametlikku teadet tuumajaama nõustamise kohta loe siit.

Allikad: ERR, E24 

 

Lisalugemist: E24 

 

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt