Põllumajandusministeeriumi korruptsioonijuhtumi ohvrid alla ei anna

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. september 2013 kell 22:30Täna jõudis taaskord avalikkuse ette juba üle kahekümne aasta lahenduseta jäänud lugu, mis puudutab Tartu lähiümbruses laiuvaid maid, mida Vene aja lõppedes õigusjärgsetele omanikele tagasi ei antud. Lood ilmusid täna nii Postimehes kui ka Telegramis, kuid avaldame ka Toomas Marga pressiteate, mille eesmärkideks on tähelepanu saamine ja kaaskannatajate leidmine. See pole esimene kord, mil Margad meedia poole on pöördunud. Näiteks 2008. aastal ilmus Postimehes probleemist rääkiv artikkel, kus ka praegune põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ebaõiglaselt maast ilma jäetud inimestele lahendusi lubab. Muutunud pole aga midagi.

 

 

Pressiteade

Ajaleht Postimees kajastab tänases väljaandes AS Tartu Agro põllumajanduslike maade riigi omandisse jätmist, nende rendileandmist ja Tartu Agro erastamist ilmselt seoses sellega, et Maa-amet algatas hiljuti perekond Margade 01.08.2013 taotluse alusel nende maade riigi omandisse jätmise seaduslikkuse hindamiseks ametliku järelvalvemenetluse.

Perekond Margad taotlevad tagasi Tartumaal Tähtvere vallas 16,72 ha suurusest Muide kinnistust ½ mõttelist osa. Meie arvates on selle kinnistu riigi omandisse jätmise aluseks olev põllumajandusministri 22.03.1999 käskkiri nr 66 ebaseaduslik, kuna põllumajandusministeerium jättis need maad riigi omandisse pettuse teel.

Muide maaüksuse Eesti Vabariigi omandisse jätmist põhjendatakse põllumajandusministri 22.03.1999 käskkirjas nr 66 olulise avaliku huviga, ehk vajadusega säilitada põllumajandusülikooli õppebaas. Selline avalik huvi oleks tõesti isegi põhjendatud olnud, kui kusagilt oleks nähtunud ka nende maade faktiline kasutus põllumajandusülikooli (tänase Eesti Maaülikooli) huvides, kuid sellise avaliku huvi olemasolu ei tunnista isegi Eesti Maaülikool ise. Maaülikooli väitel ei ole sellist avalikku huvi eksisteerinud ei Tartu Riigimajandi loomise ja tegevuse ajastul (1992-1997) ega ka AS Tartu Agro reorganiseerimise järgselt 1997. aastast alates. Seega on see käskkiri meie arvates ebaseaduslik, kuna see ei ole vastanud faktilistele asjaoludele ei enne selle käskkirja allkirjastamist ega ka sellele järgnenud ajal.

See on perekond Margade jaoks üks uutest asjaoludest, mida ei osatud varem kohtuvaidlustes lihtsalt kasutada. Tegelikult puudutab sarnane olukord Tähtvere vallas kokku 147 endise talu omanikku, kellele suruti jõuga ja pettuse teel kaela riiklik kompensatsioon. Lähemalt selgitame seda oma taotluses, mille lisan ka käesolevale pressiteatele. Taotlen käesoleva pressiteate avaldamisega ühtlasi seda, et meediavaäljaanded teeksid võimalusel oma online väljaannetes kättesaadavaks perekond Margade järelvalvemenetluse algatamiseks esitatud taotluse täisteksti (link taotluse tekstile), et ka teised õigusjärgsed subjektid saaksid asuda oma õiguste efektiivsele kaitsele ning vajadusel minuga kontakteeruda.

 

 

Allikas: Toomas Marga (kontakttelefon 554 0499)

Foto: Maa-amet (Muide kinnistu)

 

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt