Enamik suurerakondi eiras omavalitsuste korruptsiooniküsitlust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. oktoober 2013 kell 17:36



Kohalike valimiste eel viis ühing Korruptsioonivaba Eesti erakondade ja valimisliitude hulgas läbi küsitluse, et saada ülevaade kandideerijate arvamustest korruptsiooni ennetamisel ja tõrjumisel kohalikes omavalitsustes, millele Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL), Keskerakonna ning Reformierakonna esindajailt laekus vaid neli vastust 34-st.

 

Valimisliitude esindajailt laekus vastuseid 15, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esindajailt 14, IRL-i esindajailt kaks, Keskerakonna ja Reformierakonna esindajailt üks ning üksikkandidaadilt samuti üks, teatas ühing Korruptsioonivaba Eesti BNS-ile.

“Asjaolu, et vastamise aktiivsus oli äärmiselt madal eriti erakondade esindajate osas, välja arvatud SDE, näitab ühingu hinnangul ühelt poolt erakondade üleolevat suhtumist kodanikuühiskonda,” ütles ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Jaanus Tehver. “Teisalt näitab passiivsus seda, et parteid kas ei pea korruptsiooniga võitlemist piisavalt oluliseks või ei oma selles valdkonnas selgeid seisukohti,” lisas ta.

Näiteks Reformierakonna nimekirjadest tuli kogu Eesti peale vaid üks vastus, mis nägi välja nii (kirjapilt muutmata): “Mina ei näe probleemi! Kuna probleemi ei näe, siis pole ka lahendust pakkuda!”

Sisuliste vastuste seast ilmneb, et suurimate korruptsiooni põhjustajatena näevad kandidaadid huvide konflikti ja omavalitsuse juhtimise läbipaistmatust, ametnikkonna politiseeritust ja poliitilise kultuuri madalat taset. Muret teeb ka niinimetatud omade eelistamine. Lahenduste seas nimetatakse enim elanikkonna teadlikkuse tõstmist, õiguse edasiarendamist ja poliitiliste ametikohtade kaotamist.  Ühingule teeb heameelt, et valimisliitude vastuseid tuli üle Eesti.

Vastuste pinnalt on kõige terviklikum ja põhjalikum nägemus nii probleemidest kui lahendustest SDE-l.

Ühing analüüsib vastuseid oma edaspidise tegevuse planeerimiseks ja edasisteks tegevusteks korruptsiooni ennetamisel kohaliku omavalitsuse tasandil.

Ühing Korruptsioonivaba Eesti on avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärgiks on korruptsiooni vastu võitlemine ning läbipaistvuse suurendamine ühiskonnas ning Transparency Internationali esindaja rolli täitmine Eestis. Ühingu oluline toetaja on Avatud Eesti Fond.

 

 

Allikad: BNS, Korruptsioonivaba Eesti

Foto: Telegram

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt