Seeder: piirilepe andis Eestile vaid naiivse ja abstraktse julgeoleku

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2014 kell 10:38Eesti pole Venemaaga sõlmitud piirileppest saanud midagi peale naiivse ja abstraktse julgeoleku, ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ETV saates “Kahekõne”, vahendab BNS.

 

Seeder rääkis, et on asju, mille puhul Eestil tuleks käituda vaid oma huvidest lähtuvalt. Nii toimiti 1918. ja 1991. aastal ning samamoodi oleks tulnud lähtuda ka piirileppe puhul Venemaaga.

“Ma arvan, et selleks lepinguks praegu sellisel kujul vajadust ei ole,” arvas Seeder. Tema sõnul tegid Eesti juhid vea juba paarkümmend aastat tagasi, kui tollane peaminister Andres Tarand sidus lahti piirijoone kulgemise Tartu rahulepingust. “See oli hästi suur viga, mis tekitas ka suure õigusliku segaduse,” ütles Seeder.

Põllumajandusministri arvates on lisaks Eesti NSV-aegsele piirile ja Tartu rahu järgsele riigipiirile olemas ka muid lahendusi, mida Eesti oleks pidanud arutama. “Piirileppest räägitakse kui tehnilisest leppest kui piirijoone kulgemisest ja kõik muud küsimused jäävad selle lepingu puhul käsitlemata,” tõdes Seeder.

Piirijoone kulgemine ei vasta Seederi hinnangul ei Eesti majanduslikele ega julgeolekuhuvidele. Mängus on ka muud huvid, näiteks teedevõrk ja veeressursid. Eriti ohtlikuks pidas Seeder Narva elektrijaamade asukohta, mis võimaldab Venemaal ühepoolselt lõpetada Eesti elektritootmine ja riik vooluta jätta.

“Me ei pea tingimata tagasi võtma kõiki Narva-taguseid alasid, me ei pea minema tormijooksuga vallutama Petserit, küll aga me peame käituma väga pragmaatiliselt. Me võiksime olla juba nii küpsed ja komplekssed ja vabad, et tunneme end võrdse riigina, kus me räägime oma riiklikest huvidest ja piirilepinguga seoses paneme lauale oma mured, mis jäävad lahendamata selle piiri sõlmimisega. Aga me ei ole seda teinud,” rääkis Seeder.

Seeder rääkis, et piirileppega võiks nõustuda, kui see oleks kompromiss. Seda pole Eesti aga tema hinnangul saanud. “Mis on see, mille Eesti on saanud? Peale naiivse, abstraktse, julgen öelda, julgeoleku, mis minu käsitluses tegelikult ei suurene piirilepingu sõlmimisega, vaid väheneb,” arvas ta.

 

Allikad: BNS, ERR

Foto: Peeter Langovits, PM/Scanpix

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt