Reformierakond soovib kliimapettuse varjus seadustada riigiametite dokumentide kustutamise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. detsember 2022 kell 12:31Reformierakond lubab oma valmisprogrammis kliimaseaduse kehtestamist ning reklaamiseaduse muutmist, et rohepesu takistada, vahendab ERR. 

 

Muuhulgas tuuakse välja, et süsiniku jalajälje vähendamiseks luuakse lahendust riigiasutuste digifailide automaatseks kustutamiseks: “Töötame riigiasutustele ja omavalitsustele välja digiprügi vähendamise programmi. Loome lahendused, kus ebavajalikud failid ja e-kirjad kustuvad automaatselt teatud aja järel – nii vähendame avaliku sektori CO2 jalajälge.”

Kes otsustab, millised failid ja e-kirjad on vajalikud ja millised ebavajalikud? Arvestades korruptsiooni levikut ja inimlikke vigu, siis kas see lahendus ei soodusta ebamugavate dokumentide ja kirjavahetuste “kaotamist”?

“Kliimaseadus loob õigusliku raamistiku kliimaeesmärkide täitmiseks, reguleerib riigi tegevusi valdkondade üleselt ja jaotab rohereformiga seotud kohustusi, eesmärke ja õigusi kõikidele sektoritele. Kliimaseadus annab mandaadi rohereformi eest vastutavale ministrile,” seisab Reformierakonna teisipäeval avaldatud valimisprogrammi energeetika- ja keskkonnapoliitika osas.

 

Tere tulemast rohetsensuur?

“Muudame reklaamiseadust, et takistada rohepesu. Keskkonnasõbralikke ja/või kliimaneutraalseid tooteid ja teenuseid reklaamivad ettevõtted peavad neid väärtusi teaduspõhiselt tõestama, võttes vastutuse nii tarbija kui keskkonna ees, et lõpetada rohepesu ja reklaamitrikid,” teatas Reformierakond. Ehk siis koroonatsenusuurist edasi rohetsensuuri poole.

Ka lubab Reformierakond Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaudu toetada algatusi, ettevõtmisi ja organisatsioone, kes tegelevad keskkonna- ja kliimateemadega.

Viime lõpule looduskaitseliselt väärtuslike maade väljaostmise eraomanikelt ja maksame omanikule õiglast kompensatsiooni liigirikkuse säilitamise eest. Omanike soovil peab riik maad, millele on seatud majandustegevust välistavad piirangud, neilt välja ostma õiglase ja kohese tasu eest. Maaomanike avalikes huvides edendatud tegevus loodushoiuks ja liigirikkuse säilitamiseks peab olema riigi poolt kompenseeritud ning maaomaniku jaoks au asi,” seisab programmis.

Arvestades seda, kuidas on riigiasutus RMK käitunud metsadega kaitsealadel ja rahvusparkides, ei anna punkt “looduskaitseliselt väärtuslike maade väljaostmine eraomanikelt” lootust, et sellel väärtuslikul maal ka looduskaitset rakendatakse.

Erakonnal on plaanis luua ka rohereformi ministri ametikoht. Lõpliku valimisprogrammi kinnitab Reformierakond jaanuaris.

 

Allikad: ERR, Postimees

 

Toimetas Ksenia KaskKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt