Reinsalu: Eesti kaotas totalitaarrežiimides 250 000 inimest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. august 2013 kell 18:17 

Kaitseminister Urmas Reinsalu ütles reedel Molotov-Ribbentropi ja kommunismi ning natsismiohvrite mälestuspäeval peetud kõnes, et rahvastikuteadlaste hinnangul kaotas Eesti totalitaarsete režiimide tagajärjel 250 000 inimest, vahendab BNS.

 

“Võrreldes meie rahva saatust Soome rahvaga on arvestatud, et kaotuste ja okupatsioonideta oleks Eesti rahvastiku suurus praegu 1,8 miljonit,” sõnas kaitseminister Tallinnas Vabadussõja võidusamba juures peetud kõnes. Ta kinnitas, et Eesti vaatab julgelt tulevikku ja on alati valmis oma vabadust kaitsma.

Siseminister Ken-Marti Vaheri sõnul on natsismi ohvritest maailmas palju räägitud, kuid kommunismi ohvreid ja tagajärgi on valgustatud häbematult vähe. “Meie väike rahvas saab seda lünka täita. Kahekümnes sajand oli ajaloo ohvriterohkeim sajand ja kui kõiki selle sündmusi pole piisavalt valgustatud, on meie kohus seda teha,“ ütles Vaher.

Vabadusvõitleja ja MRP salaprotokollide avalikustamise eest võidelnud Lagle Parek kutsus üles kandma hoolt vabadusvõitlejate mälestussammaste eest ja seda kohustust ka noortele põhjendama.

Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam tegi oma kõnes üleskutse Lääne- ja Lõuna-Euroopa riikidele järgima kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäeva eeskuju. „Asuge samasuguseid mälestuspäevi tähistama kõigis 28 Euroopa Liidu liikmesriigis, kellest tervelt üksteist ja pool, kui arvestada Ida-Saksamaa juurde, on kannatanud kommunistliku totalitarismi all,“ lausus Kelam.

23. augustil 1939. aastal kirjutati alla Molotov-Ribbentropi paktile, mille salaprotokoll jagas Euroopa mõjusfäärideks stalinliku Nõukogude Liidu ja hitlerliku Saksamaa vahel ning lõi aluse iseseisvate riikide annekteerimiseks ja okupeerimiseks. Pakti sõlmimine käivitas sündmuste ahela, mille käigus pandi laias ulatuses toime kommunismi ja natsismi kuritegusid. Euroopa Parlamendi 2009. aasta aprilli resolutsioonis „Euroopa südametunnistusest ja totalitarismist“ kutsutakse liikmesriike tähistama 23. augustit kõigi totalitarismi- ja diktatuuriohvrite ühise mälestuspäevana.

 

 

Allikas: BNS

Foto: estonica.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt