Sotsiaalministeeriumi andmetel ei ole Eestis tuhandeid orje

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. oktoober 2013 kell 14:29



Neljapäeval levis meedias uudis orjandusedetabeli Global Slavery Index 2013 kohta, mille järgi on Eestis hinnanguliselt 1400-1600 orja. Sotsiaalministeeriumi soolise võrdõiguslikkuse osakonna nõunik Katri Eespere kommenteeris Telegramile, et ministeeriumi andmetel on see arv kordades väiksem ja orja mõistet ei kasutata.

 

“Meie andmetel abistasid MTÜd 2012. aastal Eestis 22 inimkaubanduse ohvrit (14 meest ja 8 naist). Meeste puhul (14 juhtumit) oli tegemist tööalase ekspluateerimisega, 7 naise puhul seksuaalse ekspluateerimisega ning ühel juhul kombinatsiooniga seksuaalsest ja tööalasest ekspluateerimisest. Riiklikult kasutame inimkaubanduse mõistet, mis hõlmab nii tööalast ärakasutamist, seksuaalset ekspluateerimist kui ka elundikaubandust (viimase osas meil juhtumeid ei ole). Orja mõistet ei kasutata,” täpsustas Eespere.

Ministeeriumi andmetest selgub, et kui meeste puhul oli eranditult tegemist tööalase ekspluateerimisega (11 juhtumi puhul ehituses ja 3 puhul põllumajanduses), siis naiste puhul kannatas 7 naist 8-st seksuaalse ekspluateerimise all, kokku 9 juhtumit. Sealhulgas oli 1 juhtumi puhul tegemist korraga nii tööalase ekspluateerimise kui seksuaalse ekspluateerimisega. Ühe juhtumi puhul oli lisaks seksuaalsele ekspluateerimisele elundite eemaldamise oht ning ühe juhtumi puhul kasutati ohvrit ära kuritegelikes toimingutes.

“Õigussüsteemi vaates registreeriti 2012. aastal Eestis 32 inimkaubanduse kuritegu, millest 6 puhul oli tegemist prostitutsiooniga tegelevate naiste kinnipidamisega ja nende suhtes vägivalla kasutamisega, 3 puhul Eesti riigipiiril tabatud ebaseaduslike isikute smugeldamisega ja seeläbi inimkaubanduse toetamise juhtumitega,” ütles Eespere ja lisas: “Kupeldamise juhtumeid oli kokku 9 ning prostitutsioonile kaasaaitamise juhtumeid registreeriti 2012. aastal 8. Nendest 6 juhtumi puhul oli tegemist alaealiste prostitutsioonile kallutamisega.”

“Ehk siis statistilised näitajad nii kriminaalmenetluste kui ka ohvritele osutatud teenuste osas ei kinnita hetkel Global Slavery Indexi numbrit,” ütles ministeeriumi nõunik lõpetuseks.

Suurbritannias asuva Hulli ülikooli professor Kevin Balesi ütles Soome rahvusringhäälingule oktoobri alguses samateemalist Soome uudist kommenteerides, et ametnikeni jõuab vaid kümnendik kõigist orjastamisjuhtumitest.

 

Eestis aitab tööalase ekspluateerimise all kannatajaid MTÜ Living for Tomorrow

Loe ka: YLEDelfi

 

Foto: mid-day.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt