Eesti on riikide edetabelis 36. kohal

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. oktoober 2013 kell 16:23Screen Shot 2013-10-31 at 4.22.13 PMEesti on Briti sõltumatu organisatsiooni Legatum Institute tänavuses maailma 142 riigi heaolu pingereas (Legatum Prosperity Index) 36. kohal, mis pole väga palju erinev eelmiste aastate tulemustest. Aastate lõikes pole koht tabelis hästi võrreldav, sest pingeritta on lisandunud ka uusi riike.

 

Pingerida koostatakse 90 näitaja põhjal, mis on jagatud kaheksasse rühma: majandus, tingimused ettevõtluseks, riigivalitsemine, haridus, tervishoid, turvalisus, isikuvabadused ja ühiskondlik kapital. Andmete saamiseks kogutakse aastas igas riigis vastuseid keskmiselt 1588 inimeselt.

Eesti tänavune kõrgeim koht on riigivalitsemise alal, kus jõudsime 25. kohale, halvim on aga 71. koht isikuvabaduste alal. “Majanduse alamnäitaja langes 13 koha võrra 65-ndaks, mis on halbade laenude kasvu, töötuse suurenemise ja elatustasemega rahulolu vähenemise tulemus,” märgitakse Eesti kohta.

Turvalisuse alamnäitaja tõusu 35. kohale ehk seitsme koha võrra põhjendatakse demograafilise surve ja vägivalla määra vähenemisega ning sellega, et rohkem inimesi tunneb öösel koju minnes ennast ohutult.

Taustaandmetest selgub, et Eesti elanikest 88,9% tunneb, et nad saavad raskel ajal sõpradele ja perekonnale loota; 58,6% arvab, et korruptsioon on äris ja poliitikas laialt levinud; 48,4% hindab, et Eesti on immigrantide jaoks sobiv koht ja 21,1% leiab, et praegu on hea aeg endale töö leidmiseks.

Esimest kohta hoiab heaolu pingereas 2009. aastast saadik Norra. Järgnevad Šveits, Kanada, Rootsi, Uus-Meremaa, Taani, Austraalia, Soome, Holland ja Luksemburg. Leedu on pingereas 43. ja Läti 48. Venemaa on 61. kohal. Euroopas asuvatest riikidest viimane on Bosnia, mis on 97. kohal. Heaolu pingerea viis viimast on Burundi, Afganistan, Kongo Demokraatlik Vabariik, Kesk-Aafrika Vabariik ja Tšaad.

 

 

Allikad: ERR, Legatum Institute

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt