Tartus avaldatakse täna meelt Emajõe äärde kavandatava hiigeltehase vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. mai 2017 kell 11:48Viimased pool aastat on kasvav osa Eesti rahvast ägedalt kehtiva metsanduspoliitika vastu protesteerinud, avaldades seisukohta, et metsade uuendamise sildi all hävitatakse häbitult kohalikke põlismetsi ning liigirikkust. Valitsus keeldub ühiskonna ja ökoloogide probleemi tunnistamast, soosides seninägematult suure toormevajadusega tehase rajamist, ehkki puidutööstuse selline arengusuund on ühiskonna praeguste ootustega täielikus vastuolus.

 

Laupäeval kell kolm kogunevad tehase vastased kodanikuliikumise Eesti Metsa Abiks (EMA) üleskutsel Tartu raekoja platsile, et üheskoos üleraiumise all ägavate Eesti metsade eest seista. Tehase kavandajad, eesotsas Est-For Investi projekti juhtide Margus Kohava ja Aadu Polliga, on öelnud, et kavandatav tehas ei mõjuta meie metsade raiumist, kuna 1/3 vajaminevast puidust toodaks Lätist ning 2/3 saadaks Eesti ümarpuidu ekspordi arvelt. Sellegipoolest näevad kodanikud tehase rajajate jutus vastuolu, sest tööstuskompleksi ainuvõimaliku asukohana näevad investorid Emajõe-äärset Lõuna-Eesti piirkonda. Kohava ja Polli on toonud sellise asukohavaliku põhjenduseks nii Põhja-Läti ürgmetsade lähedalolu kui ka ümbritseva toormevaru, selline arutluskäik näitab aga, et Emajõe-äärsed majandusmetsad on tehase rajamisplaani sisuliselt sisse kirjutatud.
„Hiiglasliku tselluloositehase rajamise asemel peaks riik keskenduma puidutööstusest üle koormatud metsamajanduse reformimisele,“ selgitab EMA koordinaator Linda-Mari Väli kodanike nägemust praegusest olukorrast. „Me oleme juba üle viieteistkümne aasta liiga intensiivselt raiunud – nüüd on aeg tagasi tõmmata ja anda võimalus loodusturismi ja jätkusuutliku majanduse arengule.“

Viimaste päevade jooksul on kodanikud saatnud hiigeltehase eestkõnelejatele sadu protestikirju. Kavandatavast tselluloositehasest ja kodanike vastupanutegevusest saab lähemalt lugeda EMA lehelt www.liikumine.ee/tselluloositehas.
Tselluloositehase vastane meeleavaldus toimub sel laupäeval (13.05) Tartus.

            Meeleavalduse ajakava:

  • 15:00 kogunetakse Tartu Raekoja platsile.
  • 15:15 alustavad kõnedega EMA koordinaator Linda-Mari Väli, Tartu luuletaja ja esseist Hasso Krull ning soome juurtega lastekirjanik Mikä Keränen, kes räägib oma kogemusest tselluloositehasest 80 kilomeetri kaugusel asunud linna külalisena. Esitatakse küsimus: mis kasu on iseseisvast maast, kui me seda iseseisvust oma maa maha müümiseks ning lagastamiseks kasutame?
  • 15:40 alustab musitseerimist laulja ja helilooja Anne Maasik, kelle väekad laulud toovad riigiesindajatele ja ettevõtjatele loodetavasti selguse tagasi.
  • 16:00 alustatakse rongkäiku Raekoja platsilt Keskkonnaameti Tartumaa kontori ette (Aleksandri 14), et pidada seal viimased, säästvamat metsanduspoliitikat nõudvad kõned.

 

Lisainfo: Kodanikuliikumine Eesti Metsa Abiks

Foto: EMA (metsakaitsjad valmistavad meeleavalduseks)

 

Toimetas Linda-Mari VäliKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt