Teadlased prognoosivad arstide hulga drastilist vähenemist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. mai 2013 kell 9:59 

Tartu Ülikooli teadlaste prognoosi kohaselt võib arstide hulk 20 aasta jooksul kahaneda 4500-lt 2500 peale, sest juba praegu on töötavastest arstidest iga seitsmes pensioniealine, kes ühel hetkel töölt lahkub, kirjutab Postimees.  Samal ajal jääb noortest, ülikooli lõpetavatest arstidest Eestisse tööle vähem, kui on pensionikka jõudjaid.

 

Niisuguse ähvardava tulevikuväljavaate visandasid oma uuringus Eestis töötavate arstide ja õdede arvu muutumisest 2032. aastaks Tartu ülikooli teadlased Raul-Allan Kiivet, Helle Visk ja Toomas Asser.

“Ennustamises oleme inimestena üldiselt saamatud, kuid nii täpset prognoosi ei ole Eesti tervishoiutöötajate hulga muutumise kohta siiani tehtud,” ütles Tartu ülikooli arstiteaduskonna dekaan Joel Starkopf. “Oleks väär seda prognoosi tühiseks pidada põhjusel, et see ei meeldi.”

Uuringu autorid on arvutanud, et vaid ulmelise stsenaariumi korral, kui igal aastal kõik 120 arstiõppe lõpetajat Eestis kohe tööle asuksid ja välismaale ei läheks enam ühtegi arsti, ei väheneks arstide arv drastiliselt.

Tõsi on see, et värsketest arstidest keskmiselt 15 protsenti ei jää Eestisse tööle ehk näiteks 2011. aastal lõpetanud 107 arstist vaid 66 hakkas Eestis tööle. 2002–2011 arstiteaduskonna lõpetanud 981 noorest arstist töötas 2012. aasta aprillis Eestis 725 ehk kadu on üle 250 uue tohtri.

Uuringu autorid järeldavad 20 aastat ette vaadates, et arstide hulga praegusel tasemel hoidmiseks tuleb vähemalt 60 võrra suurendada arstitudengite vastuvõttu ja arstide Eestist lahkumine peaks senise kuni nelja protsendi asemel vähenema poole võrra. See tähendaks, et praeguse 140 või veidi enama arstitudengi vastuvõtt aastas peaks kasvama 200-ni.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Postimees

Foto: etsu.edu

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt