Tervisenõukogu soovib keelata energiajoogid pealinna koolides

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. september 2013 kell 17:28Tallinna Tervisenõukogu tahab keelata koolides energiajookide tarbimise ja tegi reedel haridusametile sellesisulise ettepaneku. Ehkki  koolipuhvetites neid jooke ei müüda, võivad õpilased neid ise osta ja kooli kaasa võttes tarvitada ning seetõttu teeb nõukogu kõikidele koolidele ettepaneku keelustada energiajookide tarbimine kooliruumides.

 

Tervisenõukogu leiab, et tuleb suurendada kooliõdede, kehalise kasvatuse õpetajate ja klassiõpetajate teadlikkust energiajookidest ning nende sagedase tarbimisega kaasneda võivatest ohtudest, teatas Raepress BNS-ile.

Energiajook erineb teistest jookidest kofeiini, tauriini, glükoronolaktooni ja taimsete ekstraktide oluliselt suurema sisalduse poolest põhjustades lastele ja noortele liigset erutuvust, südamepekslemist, unehäireid ja närvilisust. Mitmed eksperdid on pidanud energiajookide mõju lastele ja noortele ohtlikuks just nende närvisüsteemi ebaküpsuse tõttu. Jookide liigset tarbimist on peetud teatud juhtudel ka äkksurma põhjustajaks.

Tervise Arengu Instituudis uuringust selgus, et Eestis on noored ja lapsed saanud peamisteks energiajookide tarbijateks, kelle jaoks on need  muutunud janukustutajaks. Ometi võib jookides sisalduv rohke kofeiin liigsel tarvitamisel põhjustada hoopis tervisehäireid ja halba enesetunnet, lisaks sisaldavad energiajoogid palju suhkrut, soodustades  kehakaalu tõusu ja hammaste lagunemist.

Eestis ei ole siiani nende jookide reklaami ja müüki lastele õigusaktidega piiratud, ehkki  tarbijakaitseamet on välja töötanud soovitusliku juhendi. Võttes arvesse  uuringu tulemusi, teeb nõukogu ettepaneku suurendada koolides nii laste, noorte kui ka lapsevanemate teadlikkust energiajookide võimalike kõrvalmõjude kohta, energiajookide tarbimisest seoses füüsilise aktiivsusega ja energiajookide erinevusest spordijookidest.

Tallinna koolid ei oleks aga energiajookide keelustamise pioneerid. Tänavu märtsi algusest kehtib Rapla ühisgümnaasiumis uus kodukord, mis sätestab, et õpilastel ei ole lubatud koolis ega kooli territooriumil energiajooke tarbida. Sellekohane punkt on lisatud õpilaste õiguste ja kohustuste juurde, kirjutas Raplamaa Sõnumid.

 

Allikad: BNS, ERR, Raplamaa Sõnumid

Loe ka uuringut “Enim tarbivad energiajooke 15-30 aastased”

Foto: Shutterstock

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt