Vakra sõnul on VEB fondi kirja koostaja teada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. veebruar 2014 kell 13:28Riigikogu VEB fondi komisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul on ekspertiis tuvastanud valendmeid sisaldanud kirja autori, kelle nime avalikustab komisjon kolmapäeval.

 

“Meil on kirja koostaja teada, kuid hetkel on tegemist majasisese kasutusega dokumendiga. Komisjoni esimehena ma olen seda näinud, kuid kuna komisjoni liikmed ei ole, siis pole ilus ega eetiline, kui nad loevad seda ajakirjandusest,” ütles Vakra BNS-ile.

“Etteruttavalt võib öelda, et tegu on huvitava infoga,” sõnas Vakra. “Täpsema ülevaate selle kirja suhtes annavad meile kolmapäeval vastavad ametnikud ja umbes kell 11, peale komisjoni kohtumist selle info ka avaldame,” lisas ta. Kolmapäevasel kohtumisel osaleb Vakra sõnul ka Mart Sõrg, kes oli toona Eesti Panga nõukogu liige. “Meil on päevakorras lisaks kirjaga seonduvale ka Sõrgiga kohtumine,” rääkis Vakra.

Detsembris saatis VEB komisjon Eesti Kohtuekspertiisi Instituuti materjalid, et uurida valeandmetega kirjaga seotud inimeste käekirju, eesmärgiga selgitada välja selle kirja koostajad.

Riigikogu uurimiskomisjon VEB fondi koondatud nõuete menetlemise ja rahuldamise asjaolude väljaselgitamiseks moodustati riigikogu möödunud aasta 12. märtsi otsusega. Samaaegselt komisjoni tööga viib VEB fondi kohta riigikontroll läbi oma auditit ning see on plaanis lõpule viia märtsiks.

VEB fond loodi 1992. aastal pärast seda, kui NSV Liidu Välismajanduspank lõpetas Eesti pankade korrespondentkontodega arveldamise. Eesti rahanduse ja panganduse päästmiseks loodi riigikogu 20. jaanuari 1993. aasta otsusega VEB fond. VEB fondis ei olnud reaalselt raha, vaid nõuete registrisse koondati kõik nõuded Venemaa VEB panga vastu.

VEB fondi juhtumit uurinud Toomas Kümmel kommenteeris eelmisel aastal Telegramile, et liiga vähe on käsitletud Eesti kommertspankade osa kõnealuses tehingus: “Ma arvan, et nende osa selles on määrav: peremees on see, kelle taskus on rahakott. VEB tehingutega seotud arve kuulus Põhja-Eesti pangale ning kui Ühispank selle panga endaga liitis, sai arve ka nende omaks. Ja praegu on selle omanikuks SEB. Ilma sinu teadmata ju keegi teine sinu arvega seotud tehinguid sooritada ei saa – ligipääs arvele on ainult selle omanikul. Kui nüüd lihtsustatult seletada.”

 

Allikas: BNS, Telegram

Villem Lüüs / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt