VEB-ilt Eesti Pangale saadetud kiri jõudis Siim Kallase lauale

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. jaanuar 2013 kell 12:59



Siim Kallase allkiri VEB

Foto: Ekraanikuva (Toomas Kümmel)

Toomas Kümmel kirjutab esmaspäevases Eesti Päevalehes, et Eesti Panga auditi käigus avalikustatud dokumendis on näha keskpangale tulnud VEB-i kiri, mis läks Siim Kallasele, kes selle ka allkirjastas.

 

Kurikuulsa dokumendiga, milles Eesti Pank esitas Venemaale valeandmeid, on tõestusmaterjalide kohaselt siiski olnud tuttav ka Siim Kallas, kes seni on selle teema kohta rääkides keerutanud. Kümmekond päeva tagasi valminud Eesti Panga auditi hinnangul oli valeandmete esitamine planeeritud tegevus.

VEB palus oma 1995. aasta jaanuari lõpus saadetud kirjas Eesti Pangal esitada Venemaa residendist kontoomanike kohta informatsiooni. Venemaa valitsus õiendas oma ettevõtetega endise Nõukogude Liidu sisemise valuutavõla küsimuse nii, et neile, kelle valuutaarved VEB-is külmutati, anti riiklikke võlakirju.

Kahel Eesti pangal – Põhja-Eesti Aktsiapangal ja Balti Ühispangal – olid VEB-is samuti valuutade korrespondentkontod, mis külmutati. Missuguste oma hoiustajate raha pangad seal kontodel hoidsid, seda teadis vaid kahe nimetatud panga järeltulija Põhja-Eesti Pank (PEP). Külmutatud arve Moskvas VEB-is kuuluski PEP-ile.

Eesti Panga auditi käigus avalikustatud dokumendid näitavad, et sissetulnud VEB-i kiri läks Siim Kallasele, kes selle 9. veebruaril allkirjastas. 15. veebruaril kirjutas sellele oma resolutsiooni Eesti Panga asepresident Enn Teimann.

PEP-i juhatuse liikmele Lembit Zernantile mõeldud resolutsioon kõlas järgmiselt: “Arutame, kuidas tegutseda. Pole vaja kiirustada.” See on aga imelik suunis, sest kõik andmed olid registris olemas ja vastuse koostamiseks õigete andmetega oleks kulunud vaid mõned minutid.

 

Loe Toomas Kümmeli kirjutatud artiklit pikemalt Eesti Päevalehe tasulisest digilehest.

Loe lisaks ka E24.ee artiklit.

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt