Eksperthinnang: riigi valitsus lähtus VEB fondi puhul omakasust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. september 2013 kell 21:01EestiPankERR Riigikogu VEB fondi uurimiskomisjonile esitleti Tartu ülikooli dotsendi Lasse Lehise õigusanalüüsi, mille kohaselt ei täitnud toonane valitsus ja Eesti Pank riigi kohustust kaitsta oma kodanikke ja ettevõtteid, vaid eelkõige lähtuti enda kasust, vahendas ERR.

 

Lasse Lehise õigusliku hinnangu järgi oli toonasel valitsusel moraalne kohustus sertifikaadiomanikest kodanike ja ettevõtete eest võlg ära klaarida. “Minu sõnum on see, et riik oleks pidanud mitte ainult ootama, kas Venemaalt õnnestub raha lahti külmutada, vaid riik oleks ikka ise pidanud ka vastutuse võtma, sest Venemaa ei külmutanud Eesti panga klientide raha, Venemaa külmutas Eesti riigi raha ja Eesti riik oleks pidanud otsima võimalusi, kuidas siis kas või pikema aja jooksul hüvitada panga klientide nõuded,” rääkis Lehis.

Lehis lisas, et kui praegu on olemas hoiuste tagamise seadus, siis tol ajal sellist seadust ei olnud.

Riigikogu uurimiskomisjon on tänaseks üle kuulanud juba ligi 20 toonaste sündmustega seotud inimest, ent tippotsustajad on veel laua taha kutsumata. Sel sügisel kuulab komisjon veel üle ligi kümmekond inimest, kaasa arvatud Siim Kallas ja Vahur Kraft. Uurimise lõpparuande peab komisjon esitama 2. detsembriks.

 

Allikas: ERR

Foto: ERR

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt