Vitsur: majanduslangust ei saa välistada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. mai 2013 kell 11:06 

LHV majandusanalüütik Heido Vitsur ütles käesoleva aasta esimese kvartali majanduskasvu kommenteerides ERR-ile, et niivõrd väike kasv on üllatus. Tema sõnul ei saa välistada sel aastal mõnes kvartalis majanduslangust, sest eksport on samuti vähenemas.

Statistikaameti esialgsetel andmetel kasvas Eesti sisemajanduse koguprodukt esimeses kvartalis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 1%. Veel möödunud aasta viimases kvartalis suurenes Eesti sisemajanduse kogutoodang 3,7%. Vitsur märkis, et kuigi välisturgude nõrkus oli teada, siis nii kiiret majanduse jahtumist analüütikud ei oodanud.

“1% on mulle mingil määral üllatus, kuid et ta vähe kasvas, see ei ole üllatus, sest ei olnud seda mootorit, mis oleks võinud majandust kiiremale kasvule sundida. Euroala on mitmendat kvartalit juba retsessioonis, mis tähendab, et välisturg on meile küllaltki kasin ja ega ka erilist sisenõudlust kuskilt võtta ei ole,” rääkis analüütik.

Küsimusele, kas mõnes kvartalis võib sel aastal tulla ka majanduslangus, vastas Vitsur, et seda ei saa välistada.

Enamik analüütikuid ennustas selle aasta alguses, et meie sisemajanduse kogutoodang kasvab vähemalt 3%. Vitsuri sõnul on majanduskasv ennustamatu, sest Eesti on väike ja avatud ning väga palju sõltub sellest, mis juhtub väljas.

“Lubati euroala taastumist möödunud aasta lõpuks, siis selle aasta esimeses kvartalis, nüüd aga öeldakse, et võib-olla ei tule ka aasta lõpus majanduskasvu taastumist. Peame tunnistama, et ennustusi on väga raske teha ja sellel pole ka mõtet, olukord on praegu keeruline ning õhulosse ei ole mõtet ehitada,” märkis ta.

 

Allikas: ERR

Foto: Pixmania

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt