Obama “muutus”: rikkad on veel rikkamad, vaesed veel vaesemad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. aprill 2013 kell 21:16New York Times’i auhinnatud majandusajakirjanik David Kay Johnston avaldas IRS-i maksuandmed alates Barack Obama ametissevannutamisest aastal 2009. Nendest selgus, et Obama paljulubatud “muutus” pole seni toimunud – rikkam 1 % on kõikidest uutest tuludest saanud 81 %, samas kui alumine 90 % on tulusid kaotanud. Rikkama ühe protsendi absoluutne koorekiht (ehk omakorda ülemine 1 %) teenib lausa 39 % kõikidest tuludest.

 

Need numbrid jälgivad sama trendi, mis oli näha aastatel 1980-2005, mil 1% võttis samuti 80% kõigist tuludest.

Võrreldes aastaga 1966 on keskmiste ameeriklaste aastane sissetulek inflatsiooniga arvestades tõusnud vaid 59 dollarit, samas kui 1 % puhul on sama näitaja 625 000 dollarit ning rikkamatest rikkamate puhul lausa 18,7 miljonit. See tõus on toimunud sama pika aja jooksul kui enamik inimesi tööl käivad; aastal 1966 tuli välja esimene Star Treki osa ning Barack Obama läks lasteaeda.

Olukorda ei paranda ka tõsiasi, et suur osa rikaste tulust on välismaal varjul. Konsulandifirma McKinsey endise juhtiva majandusanalüütiku James Henry hinnangul on 1 % peitnud 21-31 triljonit dollarit maksuparadiisidesse. Föderaalreservi andmetel ulatuvad seitsme suurema panga välismaised varad 10 triljoni dollari kanti. Paljud suured ettevõtted deklareerivad maksude vältimiseks kahjumit, mille kinni maksmiseks on tõstetud eraisikute maksukoormat.

 

 

Allikad: Washington’s blog, Tax Analysts

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt