Võit loomade jaoks! Eesti keelustab karusloomafarmid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. juuni 2021 kell 16:53Fotode autor: Brita Binsol, Loomus

“Oleme selle nimel aastaid tööd teinud ning meil on ääretult suur rõõm, et Eestist sai esimene Balti riik, kes on karusloomafarmid keelustanud. Oleme selle otsusega eeskujuks nii lähiriikidele kui ka maailmas laiemalt. Ükski loom ei peaks inimeste edevuse pärast kannatama ja oleme tänulikud Riigikogu liikmetele, et nad võtsid vastu loomasõbraliku otsuse,” ütles loomade eestkoste organisatsiooni Loomus kommunikatsioonijuht ja juhatuse liige Annaliisa Post, et otsus keelustada 2026. aasta 1. jaanuarist loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgiga on ajalooline võit.

 

Riigikogu võttis täna 55 poolthääle ja 19 vastuhäälega vastu eelnõu, mis näeb ette, et 2026. aasta 1. jaanuarist on Eestis keelatud loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil.

Lõpphääletuse eel korraldas Loomus Riigikogu ees avaliku kogunemise, et näidata üles toetust karusloomafarmide keelustamisele. Kogunemisel võtsid sõna Jevgeni Ossinovski, Raimond Kaljulaid, Indrek Saar, Yoko Alender ning Loomuse esindajad Annaliisa Post ja Kadri Taperson.

Karusloomafarmide keelustamise eelnõu algatas mullu juunis 23 Riigikogu liiget ning see läbis esimese lugemise oktoobris ja teise lugemise mais. Varem pole karusloomafarmide keelustamise eelnõu esimesest lugemisest kaugemale jõudnud. 2017. aasta mais lükkas Riigikogu eelnõu tagasi häältega 49-24. 2019. aasta jaanuaris hääletati eelnõu menetlusest välja häältega 28-25.

Esimesed Euroopa riigid, mis karusloomafarmid keelustasid, olid Ühendkuningriik (2000) ja Austria (2005). Lisaks on keelu vastu võtnud Põhja-Makedoonia, Sloveenia, Horvaatia , Luksemburg, Serbia, Tšehhi ja Holland. Mitmes riigis – Belgias, Prantsusmaal, Norras, Slovakkias ning Bosnias ja Hertsegoviinas – on keeld vastu võetud, kuid see jõustub pärast üleminekuperioodi.

Lisaks Loomusele on karusloomafarmide keelustamisele toetust avaldanud Varjupaikade MTÜ, Eesti Loomakaitse Selts, Pesaleidja, Kasside Turvakodu, Kelmiküla Kassijaam, Tartu Kassikaitse, MTÜ Kassiabi, MTÜ Zoosemu, Eesti Roheline Liikumine, Päästame Eesti Metsad MTÜ, Eesti Metsa Abiks, Taimetoidumess ja paljud teised.

 

Vaata FOTOGALERIID Loomuse kogunemiselt karusloomafarmide keelustamise toetuseks Riigikogu ees.

Fotode autor: Brita Binsol, LoomusKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt