Äge reklaam riigile! Soome ministrid: Oleme maa, kus poekassast jõuab peaministriks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. detsember 2019 kell 11:53Eesti siseminister Mart Helme ei väsi üllatamast! Tema seekordne väljaütlemine Soome uue valitsuse suunal paneb ka kõige kogenumad suhtekorraldajad kukalt kratsima. Õnneks oskavad põhjanaabrite ministrid Sanna Marin ja Li Andersson asja positiivses valguses näha, hoolimata sellest, et Helme ei ole sisuliselt öeldu eest vabandanud ja ka peaminister Jüri Ratas puudutas teemat vaid ridade vahel.

 

Pühapäeval TRE raadio saates “Räägime asjast” esinenud siseminister arvas, et midagi nii mõistusevastast, kui praegu Soomes toimub, ei ole seal ilmselt toimunud juba mitu sajandit: “Ja ma tuletaksin meelde ikkagi [Nõukogude Venemaa esimese juhi] Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige.”

Kes teisele nime annab, see ise seda kannab, härra Helme? Soome värske peaminister Sanna Marin reageeris Suure-Lähtru mõisniku väljaütlemisele oma Twitteris järgmiselt: “Olen Soome üle väga uhke. Siin võib vaesest perekonnast pärit laps saada põhjaliku hariduse ning saavutada oma elus paljutki. Poemüüja võib saada kasvõi peaministriks. Ilma töölisteta ei saaks Soome hakkama. Hindan iga töötegija, praktiku ja ettevõtja tööd väga kõrgelt!”

Ka uus haridusminister Li Andersson võttis sõna, tundes muret selle üle, et riikide juhtivametites on omaks võetud viis teha poliitikat, kus asjalike argumentide asemel minnakse isiku kallale ebaasjalike ja vigaste väidetega. Kuid ka tema leidis täna hommikul üles asja positiivse külje: “Öö läbi maganuna olen seda meelt, et seda tuleb jõuliselt ära kasutada Soome maabrändi ülesehitamises. Soome, maa, kus poekassast jõuab peaministriks,” leidis ta.Mart Helme ise tegelikult vabandanud pole, kommenteerides, et “andes hinnanguid Soome uuele vasakpoolsele valitsusele, ei väljendanud ma mitte Eesti valitsuse, vaid isiklikke ja meie erakonna maailmavaatest tulenevaid seisukohti,” lisades: “Erimeelsused poliitikute vahel ei mõjuta mingilgi määral meie sooje tundeid soome rahva vastu.”

Ometi on ministri ametit pidava Helme väljaütlemised riivanud tuhandeid inimesi nii seal- kui siinpool Soome lahte ning kohalikud poliitikud on andnud sellele üsna üheselt hävitava hinnangu. Pisut leigemaks on jäänud peaminister Jüri Ratas, kes nentis vaid, et “Ootan kõigilt Eesti valitsuse liikmetelt sisukat ja austavat koostööd meie Soome ametikaaslastega.”

Soome on meie lähedane sõber ja liitlane, kellega on kõik Eesti Vabariigi valitsused teinud head ning tihedat koostööd….

Posted by Jüri Ratas on Pühapäev, 15. detsember 2019

Härra Jüri Ratas, ootame teilt peaministrina julgemaid väljaütlemisi, kui varem diplomaadina töötanud minister on unustanud lihtsad viisakusreeglid. Samas on muidugi imetlusväärne, kuidas te ei “vasta samaga”, vaid näitate oma eeskujuga, kuidas diplomaatiline suhtlemine käib…

 

Allikad: ERR, Twitter, Delfi, Delfi 2, Twitter 2, ERR 2

Fotod: valtioneuvosto.fi

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.