Uuring: naisjuhtidega firmad on meeste juhitavatest mitu korda edukamad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. juuni 2021 kell 9:48Copy_of_business_woman_compute2015. aasta uurimuses leiti, et 80% ameeriklastest peab naisi ettevõtte juhtimisel meestega sama kvalifitseerituks, kuid ometi on S&P 500 börsiindeksis naisjuhtidega firmasid vaid 4,8%. Finantstehnoloogiafirma Quantopian uus uurimus väidab aga, et kuigi suurfirmades on vähe naistegevjuhte, on tippu jõudnud suurendanud ettevõtte edukust meeste juhitud firmadega võrreldes lausa kolmekordselt.

 

Pew uurimiskeskuse järelduste kohaselt peetakse naiste suurimateks takistusteks tippametikohtade saamisel ennekõike neile esitatavaid kõrgemaid nõudmisi, tööandjate soovimatust naisjuhtide palkamiseks, perekohustuste kõrvalt vähest aega ning ebapiisavaid tutvusi. Quantopian aga leidis, et kuigi naistel on keerulisem ettevõtte tippu tõusta, panustavad nad rohkem firma edukusse, mistõttu on naistegevjuhtide firmade aktsiate sooritused kohati lausa kolm korda edukamad kui meeste juhitud ettevõtetel.

Selles uurimuses vaadeldi naistegevjuhtidega Fortune 1000 firmade sooritust ajavahemikus 2002–2014 ning võrreldi neid sama ajavahemiku S&P 500 börsiindeksiga. Selleks loodi simulatsioon, milles uurimuse korraldajad investeerisid hüpoteetiliselt 100 000 dollarit naistegevjuhtidega firmadesse ning veel sama summa S&P 500-sse määratud ajavahemikus. Firma aktsiaid osteti, kui tegevjuhiks sai naine ning need müüdi maha, kui see isik lahkus ametist. Algoritmide kohaselt oli naistegevjuhtidega seotud firmade fond vaadeldava ajavahemiku lõpus väärt 448 158 dollarit, mis tähendaks omakapitali väärtuse suurenemist 348% võrra. S&P 500 reitingu kohaselt oleks investeeringu väärtus tõusnud vaid 122% võrra, seega nende 12 aasta jooksul tootsid vaadeldavad 80 naistegevjuhti omakapitali tagastust 226% edukamalt, kui oli S&P 500 indeks. Uurimuse autorite sõnul on tegemist konservatiivsema hinnanguga, sest dividende ei taasinvesteeritud automaatselt, nagu tehakse S&P 500 puhul.

women-ceo-screen-shot-2015-02-28

Quintopiani tootejuht Karen Rubin leidis, et kuigi naiste paremate tulemuste üle võib palju teoretiseerida, on see ilmselt seletatav sellega, et naised peavad tegevjuhiks saamise nimel rohkem pingutama ning sellisele ametikohale saavadki vaid parimatest parimad. Paraku polnud kõigil uurimuses vaadeldutel edukas ametiaeg: suurima kaotusena oleks investor üle 80% oma aktsiate väärtusest kaotanud New York Timesi puhul, negatiivse tulemuse sooritasid ka naiste juhitud Rite Aid, Wendy’s International ning Lucent. Tuntuimad edukad naistegevjuhtidega firmad olid näiteks Yahoo, Xerox, HP ja Avon Products.

 

Allikad: Fortune, Quintopian, BustleFoto: Darren Baker / Adobe Stock

 

Toimetas Allar Pajuste

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt