Avalik kiri Mart Helmele: Mõistuspärasema kanepipoliitika heaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. detsember 2019 kell 8:30Keskkonnas Petitsioon.ee avaldati avalik kiri mõistuspärasema kanepipoliitika heaks, mis on adresseeritud siseminister Mart Helmele. Toome selle teieni muutmata kujul.

 

Lugupeetud härra Mart Helme ja uimastiennetuse valitsuskomisjon,

Teie hiljutine otsus mitte toetada kanepituru reguleerimist ning võidelda selle normaliseerimise vastu ei ole vastuvõetav mõistuspärasema uimastipoliitika toetajatele Eestis ning selle kirjaga soovime teie tähelepanu juhtida Eestis ning ülejäänud maailmas toimuvatele muutustele. Üha enam arenenud riike on hakanud kriitiliselt suhtuma 1961 ja 1972 ÜRO ühiskonventsioonidega kehtestatud uimastipoliitika käsitlemise suundadesse ja hakanud oma riikide sisest uimastipoliitikat juhtima suveräänselt. Mitmed riigid on kanepi kättesaadavust reguleerivaid seadusakte muutnud ja muutmas. Üha enam riike leiab, et kanepi tulutu keelamise asemel on mõistlikum kanepiturgu kontrollida selleks, et vähendada reguleerimata turu poolt tekitatud kahjusid, kaitsta ühiskonda ja eemaldada organiseeritud kuritegevuselt rahastuse allikas. Uurimused nende riikide ühiskondade kohta ei toeta valitsuskomisjoni väiteid narkootikumide tarbimise suurenemisest ega alaealistele paremast kättesaadavusest. Praegune riigipoolne keelupoliitika ning kanepi ainult negatiivses valguses kujutamine süvendab usaldamatust infosse, mida riik jagab meeli muutvate ainete kohta, see on ainult ühepoolne ning jätab kajastamata kanepi positiivsed küljed.

Kuna riigipoolne info ja inimeste isiklik kogemus kanepiga ei lange kokku, tekitab see ühiskonnas dissonantsi. Eestis on kuni 78 000 kanepitarvitajat. Nad on tavalised inimesed, enamjaolt täiskasvanud ja töötavad, mitte kriminaalid või rentslis lamavad narkomaanid, nagu meedia ning riik on üritanud neid kujutada. Peaaegu igaüks tunneb kedagi, kes tarvitab või on tarvitanud kanepit ja saab endaga eluga hästi hakkama, seetõttu ei saa riigipoolset kanepi demoniseerimist tõsiselt võtta.

Privaatse kanepitarvitamise lubamine ja selle turuharu riiklik regulatsioon võimaldab pakkuda inimestele ligipääsu kontrollitud ning kvaliteetsele kanepile, vabastada politsei ja kohtusüsteemi ressursse, mis praegu kuluvad kanepitarvitajate tagakiusamisele, koguda makse ja saada osa saada miljarditesse ulatuvatest kanepiga seonduvatest majandusharudest ning vähendada sellega kümnetesse miljonitesse küündivat kriminaalse hõlptulu allikat.

Praegune keelupoliitika ei ole Eestis ega mujal maailmas suutnud takistada kanepitarvitamist. Keelupoliitika võimaldab organiseeritud kuritegevusel teenida kanepi müügist miljoneid eurosid, raiskab politsei ja kohtusüsteemi ressursse, takistab inimestel kontrollitud kvaliteediga kanepile ligipääsu, karistab kriminaalkaristustega ning stigmatiseerib täiskasvanud ja ühiskonnale ohutuid kanepitarvitajaid kriminaalkaristustega. Pöörame tähelepanu, et alkoholi regulatsiooni tulemusel on alaealiste alkoholitarvitamine pidevalt alanenud, sel ajal, kui alaealiste kanepitarvitamine on ajalooliselt pigem kasvanud.

Meil on Eestis võimalus luua inimlikum ja mõistuspärasem kanepipoliitika, mis toetuks teaduslikele uurimustele ning teiste riikide edukatele kogemustele. Praegune keelupoliitika toetub jäikadele poliitilistele ning isiklikele uskumustele, võtmata arvesse maailmas ning ühiskonnas toimuvat.

Kanepi legaliseerimise avalike pooldajatena soovime kanepituru riigipoolset reguleerimist, jäiku kvaliteedistandardeid, tarvitamise vanuselise piirmäära kehtestamist ning kanepitoodangu maksustamist kanepi ja kanepi tarvitajate riigipoolse demoniseerimise asemel.

 

Kanepi legaliseerimise avalikud pooldajad

 

Allikas: Petitsioon.ee

Foto: Bigstock

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt