Soomes lõppes kodanikupalga eksperiment – saajad olid rahul

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. detsember 2018 kell 10:59Soome sotsiaalkindlustuse amet Kela pakkus juba 2015. aastal välja mudeli, mille kohaselt makstaks testgrupis osalenud täiskasvanud Soome kodanikele igakuiselt ja maksuvabalt teatud kindel summa, mis asendaks osaliselt ka teised sotsiaaltoetuste liigid. Soomes töötute hulgast juhuslikult välja valitud 2000 inimest said alates 2017. aasta algusest 560-eurose kodanikupalka ja viimane osa sellest maksti nüüd 2018. aasta detsembris. Tegemist oli tingimusteta sissetulekuga, mida maksti isegi siis, kui inimene vahepeal tööd leidis, vahendab Eestinen.fi.

 

56-aastane Tampere naine Aila tundis kodanikupalka saades eelkõige kergendust. Ta oli töötanud varem turismisektoris ja koristajana, aga lahkus 2009. aastal töölt seoses tervislike põhjustega. Töötuna oli ta otsinud tööd ning ajanud Kela ja töötukassaga pabereid. See lõppes, kui ta hakkas kodanikupalka saama, kirjutab Taloussanomat.

Kodanikupalka saades ei pidanud naine pabereid määrima, vaid sai pühenduda töö otsimisele. Tema olukord oli 2018. aasta algusest parem kui teistel töötutel, kes pidid hakkama täitma uue aktiivsusmudeli nõudeid.

Mikkelis elava 31-aastase Veera jaoks aga tegi kodanikupalk elu algul raskemaks. Alates 2017. aasta algusest võeti kodanikupalga osa töötutoetusest maha. Pärast omavastutust ja Kela mahaarvamist jäi raha kätte vaid 40 eurot. 6-aastase lapse ema pidi hakkama taotlema toimetulekutoetust.

Olukord läks aga paremaks, kui Veera sai tööd. Nüüd töötab ta põhikohaga hooldajana. Pärast tööle saamist on kodanikupalk olnud tore lisa. Tänu sellele on saanud arveid maksta ja sooritada vajalikud ostud. Midagi on saanud ka säästa.

47-aastase Jarkko jaoks andis kodanikupalk juurde julgust. Oulu mees oli töötanud varem Nokia alltööettevõttes, aga nüüd otsustas proovida hoopis midagi muud. Ta asutas oma ettevõtte, veebis tegutseva šokolaadipoe, mis müüb väiketootjate toodangut.

Mees tunnistab, et poleks ilmselt ettevõtet Laatusuklaa loonud, kui ta poleks saanud samal ajal kodanikupalka. Ilmsa sellist ühtlast garantiid, mida pakkus kodanikupalk, oleks see olnud liigne risk.

Kodanikupalka on kritiseeritud, et summa oli hakkama saamiseks liiga väike. Kodanikupalga saajad aga tunnistavad, et neile sellest piisas. Sellega ei saanud küll kinos käia ega uute hobidega tegeleda, aga kõik vältimatud kulutused said kaetud.

Raha andis seda saanud inimestele teatud meelerahu, et nad saavad järgmise maksepäevani hakkama. Jarkkol aga vähenes kodanikupalga tõttu makstav töötutoetuse lapselisa, mistõttu ta algul kaotas. Samas aga tunnistab ta, et ilma kodanikupalgata poleks tal oma ettevõtet.

Kodanikupalga eksperiment tõi Soomele juurde rahvusvahelist tuntust. Näiteks Aila ja Jarkko osalesid Saksa dokumentaalfilmis, mida näidati 2018. aasta alguses. Kodanikupalka maksnud sotsiaalkindlustusamet Kela aga raha saajatega ühenduses ei olnud, mis on tekitanud isegi imestust. Kogu selle aja jooksul on Kelaga olnud kontakti vaid paar korda. Algul siis, kui teatati valituks saamisest ja nüüd novembris, kui anti teada, et eksperiment lõppeb. Lisaks oli hiljuti telefonikõne, milles küsitleti inimesi seoses kodanikupalgaga. Ent kodanikupalga kohta eriti palju ei küsitud, aga päriti kõige muu kohta, näiteks kas on kavas osaleda eelseisvatel parlamendivalimistel.

Kela info kohaselt polnud intervjuu eesmärk saada infot kodanikupalga, vaid inimeste heaolu kohta laiemalt. Küsimused olid sellised, et need oleks võrreldavad teiste heaolu-teemaliste uuringutega. Kui küsimused oleks olnud ainult kodanikupalga kohta, oleks neid olnud võrrelda väga raske.

Neist kolmest kodanikupalka saanud inimesest on Veera ainus, kelle jaoks midagi pärast palga ärajäämist ei muutu. Temal on kindel töö ja regulaarne sissetulek, kaob ära ainult igakuine lisaraha.

Aila tunnistab, et talle kodanikupalga ärajäämine meelt mööda ei ole. Aga ta on käinud kodanikupalga saamise ajal tööpraktikal, mis peaks nüüd lõppema. Naine loodab, et saab lõpuks tööd.

Jarkko aga muretseb ettevõtte tuleviku pärast. Enne jõule osteti šokolaadi palju, aga kevad ja suvi on rahulikum aeg. Kodanikupalk motiveeris oma ettevõtet looma, aga ta pole kindel, kas saab ilma selleta jätkata.

Kela esimene kokkuvõte kodanikupalga eksperimendi kohta peaks ilmuma 2019. aasta märtsikuus. Esimene osa puudutab 2017. aastat. Lõppraport saab valmis 2020. aasta algul.

 

Tingimusteta põhisissetulek – utoopiast tegelikkuseni

Tegemist ei ole sugugi uue ideega, kirjanik Thomas More esitas idee tingimusteta põhisissetulekust juba 16.sajandil oma teoses “Utoopia“. Olulise panuse on teemasse andnud majandusteadlane Milton Friedman, kes tõi negatiivse sissetuleku maksu idee välja aastal 1962. USAs on põhisissetuleku ideedest räägitud juba 1970-ndatest, kuid mitte kunagi nii põhjalikult. Šveitsis planeeritakse 2016 aastal põhisissetuleku kohta viia läbi referendum. Hollandis Utrechtis viidi samuti läbi selleteemalist eksperimenti, mis on aga põhijoontelt palju lihtsam. Selle käigus anti lisaraha juba sotsiaaltoetuseid saavatele inimestele.

1974-1979 aastatel viidi sarnane eksperiment läbi Kanadas, millel olid üsna positiivsed tulemused – tööhõive langes vaid väikeste lastega emade ning noorte hulgas, kes võtsid enam aega õppimiseks ning vabatahtlikuks tööks. Kanada on kodanikupalga ka uuesti katsetamisele võtnud. Nimelt algas 2017. aasta aasta teisel poolel Ontario kodanikupalga pilootprojekt, mis on hakanud näitama positiivseid tulemusi nii üksikisikule kui kogukonnale. Projektis osalenute sõnul on bürokraatiavaba toetuse saamine võimaldanud neil hakata tervislikumalt toituma, vähendada stressitekitajaid ning panustada rohkem aega oma kogukonda ning enesearengusse. Projekt kestab kolm aastat ning võrdleb toetusi saanuid ja nende rajoonide arengut kontrollgruppidega.

 

Kodanikupalk Eestisse?

Ka see ei ole utoopia, vähemalt on igalühel meist võimalik allkirja näol panustata rahvaalgatusse, mis taotleb Riigikogult uuringu läbiviimist, mis selgitaks välja kodanikupalga võimalikkuse Eestis ning sisaldaks testi, soovitavalt tervikuna mõnes maakonnas.

Tänahommikuse seisuga on algatuselt puudu veel 128 häält. Oma hääle saad anda SIIN.

 

Allikad: EestinenTaloussanomatTelegram, YLERTVoxFinland Politics, Telegram 2

Foto: commondreams.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt