Aktivistid kogusid Manningi toetuseks üle 100 000 allkirja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. august 2013 kell 13:20Nobeli preemia komitee kätte on jõudnud petitsioon, milles tehakse ettepanek anda rahupreemia vilepuhuja Bradley Manningule, kes mõisteti süüdi üle 700 000 dokumendi lekitamises ning keda võib oodata 90 aasta pikkune vanglakaristus. 5000-leheküljelise petitsiooni andis eile üle sõjavastane USA aktivist Normon Solomon.

 

Nobeli komitee liige Asle Toje ütles, et rahupreemiat ei anta kõige populaarsemale kandidaadile ning allikirjade kogumine Manningul võita ei aita. Aktivistid kogusid vilepuhuja toetuseks üle 100 000 allkirja ja Solomani arvates oleks preemia saamine tähtis, sest toonitaks vilepuhujate olulist rolli rahu ja demokraatia edendamisel. “Kui me ei saa rääkida tõtt, muutub rahusobitamine pigem õõnsaks retoorikaharjutuseks kui reaalsuseks,” ütles mees.

Solomon mainis ka, et Manningi võit aitaks puhtaks pesta preemia mainet pärast seda, kui 2009. aastal võitis selle president Barack Obama. Ka eelmisel aastal tegi komitee paljude arvates kummalise otsuse, kui rahupreemia läks Euroopa Liidule.

Manningi kandidatuuri seadis juba juuni kuus üles varem Nobeli rahupreemia võitnud Mairead Corrigan-Maguire, kes ütles toona, et ei tea kedagi, kes auhinda rohkem vääriks. Naise arvates aitasid Manningi paljastused peatada Iraagi sõda ning võimalik, et hoidsid ära ka mõne edasise konflikti puhkemise.

Nobeli rahupreemia võitja kuulutatakse tänavu välja 11. oktoobril.

 

Allikad: RT, Postimees

Foto: t24.com.tr

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt