Vilepuhuja esitati Nobeli rahupreemia kandidaadiks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. juuli 2013 kell 18:39



Rootsi sotsioloogiaprofessor Stefan Svallfors  esitas USA riikliku julgeolekuagentuuri NSA vilepuhuja Edward Snowdeni Nobeli rahupreemia kandidaadiks.

 

Stefan Svallfors on professor Umeå ülikoolis, mis hiljuti valiti maailma parimate noorte ülikoolide hulka. Ta on üks neist vähestest isikutest, kellel on au Nobeli rahupreemiale kandidaate esitada.

Svallfors ütles, et see aitaks päästa auhinna kuhtuvat mainet, mille põhjuseks on suuresti otsus anda 2009. aastal auhind Barack Obamale. Professor märkis oma kirjas, mille ta saatis Nobeli preemia komiteele, et Snowdeni tegu oli kangelaslik ning näitab, et ka üksikisik saab seista inimeste õiguste ja vabaduse eest. “See on tähtis näide, sest alates Nürnbergi kohtuprotsessist 1945. aastal on selge, et lause “Ma lihtsalt täisin käsku“ ei lähe enam vabandusena arvesse, kui tegemist on inimõiguste ja -vabaduste vastase teoga,“ kirjutas ta.

Oslo Rahvusvahelise Rahu-uuringute Keskuse (PRIO) vanemteadur ja asedirektor Kristian Berg Harpviken ütles aga, et on vähetõenäoline, et Snowden preemia laureaadiks saab. Ta lisas, et kõik tähtajad on juba möödas ning Snowdenil on vaid õhkõrn võimalus nimekirja pääseda. Kui Harpvikenilt küsiti, kas vilepuhuja oleks seda auhinda väärt, vastas ta aga jaatavalt.

Ka Venemaa riigiduuma direktor Aleksei Puškov ütles, et ilmselt ei lase USA Snowdenil rahupreemiat võita: “Seda ei juhtu iial, et Ameeria Ühendriigid lasevad Snowdenil preemia võita, kuid see nominatsioon on märkimisväärne. Läänes näevad paljud teda demokraatia esivõitlejana,“ säutsus ta esmaspäeval Twitteris.

Rahupreemia nominendid tuleb igal aastal esitada hiljemalt 1. veebruariks. Nobeli preemia anti esimest korda välja aastal 1901 ja sellest ajast saadik antakse seda inimestele, kes “on teinud väga head tööd rahvusvahelise vendluse arendamiseks, sõdade vähendamiseks ja rahuhoidmiseks kongressides“.

Eelmisel aastal nimetati Nobeli rahupreemia kandidaadiks USA sõdur Bradley Manning, keda süüdistati ka WikiLeaksile salajaste materjalide edastamises. Tema kanditatuuri esitas Islandi parlamendi liikumine, öeldes, et need paljastused, mida Manning väidetavalt edasi andis, aitasid kaasa aruteludele Ameerika välislepingute, tsiviilsõdade põhjustatud kaotuste ja sõjaeeskirjade teemadel.

2011. aastal nimetas Norra parlamendiliige Snorre Valen rahupreemia nominendiks WikiLeaksi asutaja Julian Assange.

Snowdeni nominatsioon vaadatakse arvatavasti üle järgmise aasta preemiate jagamise ajaks. Kui vilepuhujal õnnestuks rahupreemia saada, oleks ta ajaloo kõige noorem rahupreemia laureaat.

Nobeli rahupreemia komitee on saanud sel aastal rekordilised 259 nominatsiooni ning auhinnad antakse välja oktoobris.

 

Allikad: Infowars, Politico.com, Press TV

Foto: jesmondlocal.com

 

Toimetas Stinne Loo

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt