Legendaarne Pentagoni dokumentide lekitaja ülistab Snowdenit ja Manningit

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. august 2013 kell 20:55



Daniel Ellsberg oli sõjaväeanalüütik, kes 1971. aastal lekitas salastatud Pentagoni dokumendid, mis heitsid valgust USA poliitikale Vietnamis. Nüüd ütleb mees, et ta tegi omal ajal vea, kui ei käitunud nagu Bradley Manning või Edward Snowden ja püüdis olukorda parandada kõigepealt läbi ametlike kanalite – see viivitus maksis tema hinnangul tuhandeid elusid.

 

Ellsberg ütleb, et ta kulutas omal ajal aastaid, et talle teadaoleva informatsiooni abil asju muuta, kõigepealt Pentagoni ladvikus ja hiljem Kongressi kaudu. Selle aja jooksul suri rohkem kui 10 000 ameeriklast ja ilmselt rohkem kui miljon vietnamlast. “See oli kasutu ettevõtmine, nagu see oleks olnud ka Manningi ja Snowdeni puhul,” sõnas Ellsberg.

Ka Ellsberg läks lõpuks ajalehtede jutule ning andis The New York Timesile, The Washington Postile ja teistele üle uurimuse, mis käsitles aastaid 1945–1967. See oli poliitiliseks häbiplekiks president Richard Nixonile ning üheks ajendiks ka Watergate’i afäärile, mis lõpuks viis Nixoni tagasiastumiseni.
Ellsbergi süüdistati spionaažis, varguses ja vandenõude sepistamises, kuid süüdistustest loobuti lõpuks. Kahjuks ei läinud sama hästi aga Bradley Manningul, kes mõisteti eelmisel nädalal sarnastes punktides süüdi selle eest, et lekitas Wikileaksile diplomaatilist kirjavahetust ja teisi materjale.

Nagu on oma dilemmasid kirjeldanud ka Manning ja Snowden, polnud ka Ellsbergi jaoks tegemist kerge otsusega. Kuid sellegipoolest otsustas mees, et paljastus on eluaegset vangistust väärt.

Ellsberg kaitseb jõuliselt nii Manningit kui Snowdeni, sest ta on kindel, et mõlemad mehed on avalikustanud vaid nii palju, kui on vajalik olnud, ilma kedagi ohtu panemata. Ta usub, et nagu tema omal ajal, teavad ka Manning ja Snowden veel palju rohkem.

Vilepuhuja ütles ka, et: “kogu fookus on olnud tõe rääkimise riskidel, avatuse riskil, mis on mõlemad demokraatia ja jõudude erisuse ohud. Aga ma ei ole midagi kuulnud suletud ühiskonna, vaikuse ja valede ohtlikkusest.”

Snowden viibib Venemaal ja tema üle pole kohut mõistetud, kuid Manningile pandud süüdistused, seal hulgas süüdistus vaenlase abistamises, ei vihastanud mitte ainult Ellsbergi. Koos teiste tuntud ja mõjukate inimestega tegid nad Bradley Manningi toetuseks kampaania “Mina olen Bradley Manning”, mille raames valmis ka video, kus astuvad lisaks Ellsbergile üles ka näitlejad Maggie Gyllenhaal, Russell Brand, Peter Sarsgaard, Wallace Shawn, filmitegija Oliver Stone, muusikud Moby, Tom Morello, Pink Floydi asutajaliige Roger Waters, kirjanikud ning aktivistid.

 

Vaata videot:

 

Allikas: npr

Foto: youtube.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt