Berliin ja Pariis tahavad USA-ga luurereegleid arutada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. oktoober 2013 kell 10:06Prantsusmaa ja Saksamaa tahavad veel enne aasta lõppu pidada USA-ga läbirääkimisi Ühendriikide luuretegevuse ja uute reeglite kehtestamise üle, teatas Euroopa Liit reede esimestel tundidel Brüsseli tippkohtumiselt, vahendab BNS. USA luure kuulas pealt 35 riigijuhi telefonikõnesid, saades infot nende kohta teistelt Ühendriikide valitsusametnikelt, kirjutas Briti päevaleht The Guardian neljapäeval.

 

Endise USA luuretöötaja Edward Snowdeni lekitatud dokumendi kohaselt sai USA riiklik julgeolekuagentuur (NSA) välismaiste poliitikute telefoninumbrid teada Valgelt Majalt ning Ühendriikide kaitse- ja välisministeeriumilt.

The Guardiani andmetel ringles 2006. aastal NSA signaalluure direktoraadi töötajate hulgas memo, kuidas luuretöötajad saaksid teiste valitsusasutuste töötajatelt koguda kontaktandmeid. “Ühel juhul jagas USA ametnik NSA-ga 35 maailma liidri 200 telefoninumbrit,” seisis ringkirjas. Samas dokumendis seisab aga samuti, et pealtkuulamine andis “vähe raporteeritavat luureinfot”.

Euroopa Liidu juhid “võtsid teatavaks Prantsusmaa ja Saksamaa kavatsuse pidada USA-ga kahepoolseid läbirääkimisi”, ütles ühenduse president Herman Van Rompuy pressikonverentsil pärast tippkohtumise esimest päeva. Kõneluste eesmärk on “leppida kokku või jõuda luureteenistuse vallas teineteise mõistmisele”.

Van Rompuy sõnul võivad ka teised riigid soovi korral läbirääkimistest osa võtta. Ta rõhutas, et Briti peaminister David Cameron nõustus avalduse tekstiga. “Ühendkuningriigil on mõistagi erisuhted, […] kuid nad on täielikult kaasatud,” märkis Van Rompuy.

Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja teised USA traditsioonilised liitlased on väljendanud pahameelt luuramise üle. Van Rompuy rääkis, et eurooplased tahavad jõuda selgusele reeglites, mis “puudutab nii suhteid Euroopa riikide endi vahel kui ka USA-ga”. “Usalduse puudumine võib seda ohtu vajalikku koostööd luureandmete kogumise vallas,” lisas ta.

Prantslasi ärritavad nädala alguses ilmsiks tulnud väited, et USA riiklik julgeolekuagentuur NSA lindistas salaja kümneid miljoneid prantslaste telefonikõnesid; Saksamaa omakorda kutsus neljapäeval välja USA suursaadiku Berliinis, et pärida aru kantsler Angela Merkeli mobiilikõnede arvatava pealtkuulamise kohta.

Prantsuse president François Hollande ütles ajakirjanikele, et Euroopa eksperdid teevad juba USA kolleegidega koostööd luurepaljastuste asjus. Seda tööd tuleb aga kiirendada, sest “paljastusi tuleb veel”, lisas ta.

 

Valge Maja hiilib vastamisest kõrvale

USA administratsioon ei soostunud neljapäeval selgesõnaliselt ütlema, kas on eales nuhkinud Merkeli järele. Valge Maja kohaselt ameeriklased ei kuula ega kavatse kuulata pealt Merkeli mobiiltelefonikõnesid, kuid on kõrvale hiilinud küsimusest, kas seda on tehtud minevikus.

“Me ei kommenteeri avalikult luuretegevuse iga väidetavat tahku,” vastas Valge Maja esindaja Jay Carney korduvatele küsimustele Merkeli varasema võimaliku pealtkuulamise kohta. “Tunnistame, et Ühendriigid koguvad sama palju luureandmeid kui teised riigid,” lisas ta.

“Sõprade järele lihtsalt ei nuhita,” pahandas Merkel Brüsselis Euroopa Liidu tippkohtumisele saabudes. “Ma ütlesin seda USA presidendile Barack Obamale, kui ta Berliinis käis, ja uuesti eile telefonis.” Merkeli pressiesindaja teatas väidetavat pealtkuulamisest kolmapäeva õhtul ja kantsler helistas otse Obamale, kes talle kinnitas, et sellist tegevust pole ega saa olema. “Partnerite vahel peab olema usaldus ja nüüd tuleb see usaldus uuesti luua,” märkis Merkel hiljem Brüsselis.

 

Allikad: BNS, The Guardian, Al Jazeera

Foto: lifehacker.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt