Debatt droonide üle ei vaibu veel niipea

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. märts 2013 kell 11:23Jälgimiseks ja rünnakuteks kasutatavad droonid on kõvasti kõmu tekitanud, kuid USA lennuametil seisab ees raske ülesanne ka mehitamata lennumasinate tsiviilkasutust reguleerida. 

 

Riikliku lennuameti prognooside kohaselt on USA taevas 2020. aastaks 30 000 drooni, neist kolmandik väga erinevatel ärilistel eesmärkidel. Lisaks muidugi veel lennumasinad, mida lennutatakse hobikorras. Tehnoloogia on selles vallas viimase kümne aastaga nii kiiresti arenenud, et seadusandlus on kaugele maha jäänud. USA lennuamet loodab tsiviilkasutuses olevate droonide kohta käiva seadusandluse paika saada 2015. aastal.

 

Seni pole droonide äriline kasutus lubatud, kuid tegelikkuses neid siiski juba kasutatakse – näiteks filmivõtetel või põllumaade ja saagi jälgimisel. Paljud ettevõtjad on väljendanud oma pahameelt, et ajast maha jäänud seadused tehnoloogia edasist arengut ja kasutuselevõttu takistavad.

 

Seadusandluse väljatöötamine saab aga ilmselt olema väga keeruline, sest juba on ka USA senaatorid muret tundnud tsiviilisikute käes olevate lennumasinate võimaliku väärkasutuse pärast. Suurim ja selgem oht on privaatsuse rikkumine, kuid välja on toodud ka hullemad stsenaariumid nagu droonid terroristide, narkosmuugeldajate või pedofiilide kätes.

 

Droonide pooldajad on toonud aga välja, et mehitamata süsteemide tööstus looks üle 70 000 töökoha ja lisaks majandusse 10 miljardit dollarit, kusjuures enamus droone leiaks kasutust põllumajanduses.

 

 

Allikad: Verge, Business Insider, CNSNews

 

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt