CIA uueks juhiks sai droonisõja arhitekt John Brennan

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. märts 2013 kell 9:23 

USA senat kinnitas neljapäeval senise Valge Maja terroritõrjeülema John Brennani Luure Keskagentuuri (CIA) järgmiseks peadirektoriks. President Barack Obama tervitas hääletustulemust, kiites 57-aastase Brennani kindlameelsust tagada Ameerika turvalisus, vahendas BNS.

Brennan on kolmas Obama riikliku julgeoleku meeskonna liige, kelle senat on riigipea teiseks ametiajaks ametisse kinnitanud. Veebruari alguses pälvis senati heakskiidu välisminister John Kerry, kuu lõpus kinnitati kaitseministriks Chuck Hagel.

Kahekümne viie aastase CIA staažiga Brennanit peetakse USA droonioperatsioonide arhitektiks. Obama administratsioon on püüdnud neid salajas hoida, kuid seadusandjate frustratsioon teadmatuse üle ning võimalikud kohtuasjad on sundinud valitsust droonisõda avalikult kaitsma.

Brennan on kinnitanud, et Ühendriigid rakendavad droone vaid vältimatute terroriohtude vastu, mitte karistusena varasemate rünnakute eest. Ta on lubanud korduvalt, et valitsus hakkab senati luurekomiteega rohkem teavet jagama, kuid on jäänud kuulamistel konkreetsete juhtumite osas üldsõnaliseks.

Kriitikud kujutavad araabia keelt kõnelevat Brennanit õiguslikke aspekte jalge alla tallava tundetu mehena, kes viib ellu salajast sõda, mille üle omab president tohutut võimutäiust andmata aru ei kohtule, avalikkusele ega kongressile. Inimõigusrühmituste pahameele on pälvinud Al-Qaeda terroristide tapmised Pakistanis, Jeemenis, Somaalias ja mujal.

Vastuolulisemaid rünnakuid toimus 2011. aasta septembris Jeemenis, kui tapeti Anwar al-Awlaki ja teises rünnakus tema 16-aastane poeg, kes olid USA kodanikud ega olnud ühegi kuriteo eest süüdistust saanud.

Anwar al-Awlaki oli USA valitsuse väitel radikaalne usujuht ning al-Qaeda liider, kes mõrvati ilma süüdistust esitamata ja kohtuotsuseta. Väideti, et nii ohtliku mehe puhul nagu Awlaki, kes oli valitsuse andmeil seotud vähemalt 26 terrorismijuhtumiga, oli õigustatud tema eemaldamine enne, kui ta suutnuks rohkem kahju teha.

Allikad: BNS, Deutsche Welle, Examiner

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt