Egiptuse politsei ajab protestijaid laiali

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. august 2013 kell 13:04 

Egiptuse julgeolekujõud alustasid kolmapäeval Kairos endise islamistist presidendi Mohamed Morsi toetajate kahe laagri laialiajamist, uudisteagentuuri AFP andmeil on surma saanud vähemalt 43 inimest. Tõkestamaks protestide levikut, peatasid võimud rongiühenduse Kairoga, kirjutab BNS.

 

Julgeolekujõud ründasid protestilaagreid soomukite ja buldooserite toel ning külvasid meeleavaldajad üle pisargaasiga. Mõlemast laagrist kostis tulistamist, teatasid riigitelevisioon ja julgeolekuametnikud.

Kinnitatud andmetel on surma saanud vähemalt kaks julgeolekujõudude liiget, meeleavaldajaid esindava organisatsiooni andmetel on ühes laagris tapetud 25 protestijat. Moslemivennaskonna kõneisik Gehad al-Haddad nimetas oma Twitteri kontol hukkunute arvuks koguni enam kui 250.

Morsi poolehoidjate kahest laagrist väiksemast aeti inimesed ennelõunaks minema. Paljud põgenesid läheduses asuvasse Ormani botaanikaaeda ja suurel territooriumil laiuvasse Kairo ülikooli linnakusse. Julgeolekujõud piiravad teist laagrit Kairo idaosas Nasr Citys. Laagrisse lasti pisargaasi, protestijad on koondunud laagri keskele, paljud on tõmmanud pähe gaasimaskid või püüavad muul moel nägu varjata. Ühe julgeolekuametniku sõnul on laagrites kinni peetud kokku 200 protestijat.

Morsi poolehoidjate katusorganisatsioon Riigipöördevastane Liit ütles avalduses, rünnakus Nasr City laagrile on surma saanud vähemalt 43 inimest, haavatuid on mitukümmend. Organisatsiooni väitel kasutasid julgeolekujõud tulistamiseks lahinglaskemoona.

Siseministeerium, millele politsei allub, kinnitab, et kasutusel on üksnes pisargaas ja et hoopis politseinikud sattusid laagris tule alla. Kaks korravalvurit sai surma ja viis haavata, ütles ministeerium. Sõjavägi laagrite laialiajamisest osa ei võta, üksnes turvab piirkondi. Politsei ja sõjaväe helikopterid tiirutasid mõlema laagri kohal, kust tõusid õhku suitsupilved. Telekanal Al-Arabiya näitas kaadreid laagri kohal hõljuvast suitsust, mahalükatud telkidest ja põlevatest autokummidest.

Riigimeedia andmeil on julgeolekujõud hakanud ellu viima etapiviisilist kava protestijate laialiajamiseks, mis pea kindlasti süvendab poliitilist kriisi Egiptuses. Operatsiooni alustati hommikul kell 7 üheaegselt mõlemat laagrit rünnates.

 

Morsi toetajad alustasid uut protesti

Pärast hommikusi sündmuseid Kairos on Morsi toetajad kogu riigis alustanud uut protesti vägivalla vastu, kirjutab Al Jazeera. Vägivaldsetest kokkupõrgetest on teateid üle riigi, Aswani linnas ründasid Morsi toetajad väidetavalt valitsuse hooneid ning mitmetes linnades on põletatud autosid. Tuli on otsa pandud ka kahele kristlikule kirikule.

Morsi kukutamisest saadik on Egiptuse vägivallas hukkunud vähemalt 250 inimest.

 

 

Allikad: BNS, Al Jazeera

Loe ka: Global Post

Foto: bagnewsnotes.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt