Egiptuses kaotas pühapäeval meeleavaldustes elu poolsada inimest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. oktoober 2013 kell 11:59Screen Shot 2013-10-07 at 11.49.44 AMEgiptuses sai pühapäeval julgeolekujõudude ja kukutatud presidendi Mohamed Morsi poolehoidjate kokkupõrgetes surma vähemalt 51 inimest, teatas uudisteagentuur MENA viitega tervishoiuministeeriumi ametnikule. Ametnik Khaled al-Khatibi ütles, et Kairos hukkus vähemalt 45 inimest ning veel kuus mujal Egiptuses. Vigastatuid on vähemalt 268. Politsei vahistas Kairos ja mujal 423 meeleavaldajat, süüdistades neid vandalismis ja tulistamises.

 

Islamiste koondav Riigipöördevastane Allianss kutsus laupäeval toetajaid üritama jõuda pealinnas Kairos Tahriri väljakule, mille sissepääsuteed on sõjavägi blokeerinud. Islamistid üritasid Tahriri väljakule siseneda ka reedel, põrkudes sõjaväe vastu, kes lasi nende vastu käiku pisargaasi ja tegi hoiatuslaske. Järgnenud kähmlustes sai surma neli inimest.

Laupäeval kutsus oma toetajaid meelt avaldama ka Morsi kukutamisele eelnenud massimeeleavaldused korraldanud rohujuure tasandi liikumine Tamarod. “Kutsume kõiki egiptlasi väljakutele üle riigi kinnitama, et me ei lase endalt revolutsiooni varastada,” lausus liikumise üks juhte Mahmoud Badr ajakirjanikele. Sõjaväel õnnestus riigipöörde pooldajad ja vastased teineteisest lahus hoida.

Pühapäevane ohvrite arv on kõrgeim alates 14. augustist, kui julgeolekujõud ajasid Kairos laiali kaks Morsi poolehoidjate laagrit, tappes üle tuhande inimese. Sellest ajast saati on vahistatud umbes 2000 islamisti.

Kuigi tänavatel kestis vägivald, korraldas Egiptuse armee suurejoonelised pidustused, tähistades 40 aasta möödumist 1973. aastal Iisraeliga peetud Lähis-Ida sõja algusest. Kairo staadionil korraldatud kontserdil, mille kandis üle ka riigitelevisioon, esinesid Egiptuse, Liibanoni ja Pärsia lahe riikide poptähed. Üritusest võtsid teiste seas osa Egiptuse ajutine president Adly Mansour, relvajõudude juhataja kindral Abdel Fattah al-Sisi ning Jordaania peaminister Abdullah Nsur.

Egiptuse sõjavägi meenutab 40 aasta tagust sõda uhkusega, sest sel õnnestus Iisraeli vastu üllatusrünnak korraldada ning sõda viis lõpuks Siinai poolsaare Egiptusele tagastamiseni 1979. aasta rahuleppega.

Alliansi sõnul suurendab islamistide vastu kasutatav vägivald üksnes nende meelekindlust jätkata revolutsiooni.Laupäeval kutsus oma toetajaid meelt avaldama ka Morsi kukutamisele eelnenud massimeeleavaldused korraldanud rohujuure tasandi liikumine Tamarod. “Kutsume kõiki egiptlasi väljakutele üle riigi kinnitama, et me ei lase endalt revolutsiooni varastada,” lausus liikumise üks juhte Mahmoud Badr ajakirjanikele.

 

 

Allikad: BNS, BBC, RT

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.