Elektroonilise valuuta tulevik on ohus: varastati 6% kogu maailma bitcoinidest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. veebruar 2014 kell 13:08spending-bitcoinsBitcoini maailm on hetkel raskes seisus, sest üks suurimaid bitcoini vahetusega tegelevaid firmasid Mt. Gox teatas eile oma lõplikust kokkuvarisemisest. Mt. Goxi lekitatud kriisidokumendi järgi võib sündmus isegi kaasa tuua viimasel ajal üha populaarsust kogunud bitcoini “surma” avalikus sfääris.

 

Esmaspäeva õhtul teatasid mitmed juhtivad bitcoini firmad ühiselt Mt. Goxi, kogu bitcoini eksistentsi ajal ühe suurima bitcoini vahetusfirma, plaanist kuulutada peale kuid kestnud tehnilisi probleeme välja pankrot. Näib, et tehniliste probleemide taga oli tegelikult ajaloo suurim bitcoini vargus – bitcoini maailmas ringleva kriisidokumendi järgi kaotas firma 744 000 bitcoine varguse käigus, mis oli toimunud märkamatult juba aastaid. Kaotati ligi 6 % kogu maailmas ringluses olevatest 12,4 miljonist bitcoinist.

 

Probleemid Mt. Goxis

Tokio bitcoini firma Mt. Gox oli alles hiljuti üks suurimaid bitcoini vahetusega tegelevaid firmasid maailmas. Goxi mured algasid eelmise aasta sügisel, kui USA võimud 5 miljoni dollari ulatuses firma varasid arestisid. Mt. Gox oli tegutsenud USA-s ilma arveldusteenuste loata ning üsna pea peale varade arestimist hakkasid kliendid kontolt raha kättesaamiseks kuluva pika ooteaja üle kurtma. Selle kuu alguses katkestas Mt. Gox kõik tehingud, sõnades, et bitcoini rahakoti tarkvaras on leitud programmiviga. Eelmisel nädalala teatas Mt. Gox aga, et kliendid saavad oma kontodele “varsti” ligi.

Mt. Goxi eelmise nädala teadaande järgi leiti tarkvaras väidetavalt viga, mis tegi võimalikuks muuta bitcoini tehingute detaile nii, et muudeti jätta mulje nagu bitcoinide saatmine rahakotti ei toimunud, kui see aga tegelikkuses aga toimus. Sel moel oli võimalik bitcoine saata mitmeid kordi järjest. Bitcoini ühingu (Bitcoin Foundation) juhtivteadlane Gavin Andresen eitas aga juba kuu alguses, et probleem seisnes konkreetselt tarkvaras.

Lekitatud dokumendi järgi tegelesid häkkerid aga tarkvaravea ära kasutamisega ligi kaks aastat, eemaldades bitcoine ka väidetavalt turvalistelt “külmadest” bitcoini rahakottidest. Tavapäraselt ei ole “külmad” rahakotid internetiga ühenduses ning seetõttu on internetis tegutsevates häkkeritel neid ka võimatu tühjendada. Ometi seisab dokumendis, et ka “külmad” hoiused on tühjendatud internetipõhiste hoiuste lekke tõttu.Mt. Goxi tegevjuht Mark Karpelès astus eile tagasi oma ametikohalt bitcoini ühingu juhtkonnas. Tegemist on juba teise kõrgeprofiililise tagasiastumisega selle kuu jooksul. Teine juhtkonna liige, Charles Shrem, astus tagasi peale seda, kui ta jaanuari lõpus oma bitcoini firmas toimunud rahapesuga seoses arreteeriti ja süüdi mõisteti. Shrem, kes oli New Yorki bitcoini vahetusega tegeleva firma BitInstant tegevdirektor, ei tunnistanud ennast süüdi.

 

Kas bitcoini tulevik on ohus?

Sellest ajast, kui bitcoini 2009. aastal maailmale tutvustati, on pangad virtuaalrahasse suhtunud halvustavalt või eiravalt. Alles hiljuti on mõningad pangad avaldanud raporteid, mis suhtuvad bitcoini vähema negatiivsusega. Detsembris teatas Bank of America, et virtuaalraha peaks saama maksesüsteemi oluliseks osaks, sest see lubab rahal liikuda odavamalt kui krediitkaartide ja raha vahendajate nagu Western Union abil.

Kokkuvõttes on Mt. Goxi ning ka teiste bitcoini ühingu juhatuse liikmetega seotud sündmused tekitanud eksistenstiaalse kriisi bitcoinile ajal, kui nii tavakasutajad, valitsused kui ka pangad on hakanud virtuaalrahasse soosivalt suhtuma. Mt. Goxi praegune kriis on kaasa toonud tohutu virtuaalraha kursi languse: viimase 24 tunni jooksul on bitcoini väärtus langenud rohkem kui 17 %.

Nagu ka paljude muude bitcoiniga seotud aspektide puhul jääb ka seekord selgusetuks kes varastas Mt. Goxi raha? Kas käesolevat kriisi kasutatakse ära samamoodi, nagu seda on varasemalt tehtud?

Paljud bitcoini kogukonna juhtivad nimed püüavad siiani määrata Mt. Goxi pankrotiga seotud tagajärgede tegelikku ulatust. Oma ühises teadaandes teatasid mitmed juhtivad bitcoini vahetusega tegelevad firmad eile, et nad on kindlad tugevate ja kompetentsete tiimide poolt juhitud bitcoini firmade edasises edus ning nad loodavad täita bitcoini lubaduse olla tuleviku maksevahendiks internetiajastul.

 

Allikad: Wired, Blockchain, BBC News, Forbes, Gigaom, The New York Times

Foto: coindesk.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt