Briti ülikool hakkab aktsepteerima bitcoine õppemaksu tasumisel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. jaanuar 2014 kell 9:18



 

 

Bitcoin ehk bitimünt on e-raha ja maksusüsteem, mille lõi 2009. aastal programmeerija Satoshi Nakamoto. See virtuaalne valuuta ei eksisteeri füüsilisel kujul ning ei ole seotud ka keskpankadega, selle väärtuse määrab nõudlus. Raha kasutamiseks peab kasutaja alla laadima “rahakoti” bitcoin.org leheküljelt ning seejärel kas ostma bitcoine kasutades internetipõhist vahetust või “kaevandama” neid, arvates õigesti ära keeruka numbrite järjestuse, mis avab münte 25. partiidena. Alates bitcoini kasutuselevõtust on selle e-valuuta väärtus palju kõikunud, praegusel hetkel on iga münt väärt umbes 619 eurot.

Cumbria ülikooli tudengitel võimalik kasutada e-raha kahe programmi läbimisel, mis mõlemad tegelevadki niinimetatud “täiendavate valuutade” uurimisega. Ülikooli sõnul toob bitcoinide aktsepteerimine nende programmide eest tasumisel tudengitele teadmisi läbi praktika. Ometi hoiatas ülikool oma avalduses tudengeid ostmast bitcoine spetsiaalset oma õppemaksu tasumise eesmärgil, sõnades, et tudengid peaksid kasutama e-raha vaid sel juhul, kui nad juba omavad seda või kui nad saavad bitcoinide näol annetusi. Hoiatuse eesmärgiks oli teavitada tudengeid vääringu muutlikkuse ohust.

Cumbria ülikool on esimene avalik-õiguslik ülikool, mis bitcoini kasutusele on võtnud. Eelmise aasta novembris sai Küprose eraülikool Nicosia aga esimeseks institutsiooniks, mis aktsepteerib bitcoini oma õppemaksuna. Nicosia magistri- ja doktoriõppe programmid on suunatud just oma ala professionaalidele – ärimeestele, ettevõtjatele, pankuritele, juristidele, raamatupidajatele, infotehnoloogidele jne. Teisisõnu, Nicosia ülikooli eesmärgiks ongi just tulevaste rahandussektori mõjutajate valmisoleku tõstmine bitcoiniga seotud majanduslike arengute ja innovatsiooni potentsiaali vallas.

Bitcoini suhtes levib palju arusaamatust ning Briti ülikool katsetab e-rahaga arveldamist eelkõige õppimise ja tagasiside saamise eesmärgil. Ülikool loodab läbi selle katsetuse arendada teadlikkust täiendavate valuutade uuenduste ja maksetehnoloogiate suhtes.

 

Bitcoin kanda kinnitamas ka Eestis?

Valuuta- ja kullavahendusfirma Tavid saatis esmaspäeval rahandusministeeriumile, finantsinspektsioonile, Eesti Pangale, politsei- ja piirivalveametile ning maksu- ja tollimetile teabepäringu Bitcoini kohta, kuna kaalub kauplemise alustamist Bitcoini ja teiste analoogsete instrumentidega.

Tavid küsis riigiasutustelt, mis Bitcoin on: kas virtuaalne raha, tooraine, teenus, finantsinstrument, väärtpaber või e-raha, kirjutab Postimees. Samuti soovis Tavid teada, millised maksud rakenduvad selliste instrumentidega kauplemisel ning kas ja kuidas on kauplemine reguleeritud, kes teeb järelevalvet ning milliseid litsentse on vaja selliste instrumentidega kauplemiseks.

Tavidi juhatuse liige Kuno Rääk kinnitas, et nad kaaluvad Bitcoiniga kauplemist, kuid ei saa sellega enne tegelema hakata, kui Eesti ametiasutused loovad ühise arusaama sellest, mis Bitcoin on, kuidas see on maksustatud ja kas see on reguleeritud või mitte. “Praegu on meil ainult võimalus erinevate ajakirjandusväljaannete vahendusel vaadata ja kuulata, kuidas soomlased arvasid, et on tooraine, rootslased, et on kunstiteos, keegi arvab, et on alternatiivne maksevahend. Enne kui pole selgust majas, on väga keeruline sellega tegelema hakata,” selgitas Rääk.

 

Allikad: RT, BBC News, Vice, The Independent, TLS Education, BNS

Foto: codesuppository.blogspot.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt