Hiina sõjavägi avas dalai-laama sünnipäeval tule

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. juuli 2013 kell 12:44tiibetlasedLaupäeval tähistasid mungad Tiibetis väikse kogunemisega eksiilis oleva dalai-laama 78. sünnipäeva. Mungad ja teised püha mäe juurde kogunenud inimesed põletasid viirukit ja palvetasid, kui kohale sõitis seitse Hiina sõjaväemasinat, kes kogunenud inimesed ümber piirasid ja palvetamist takistasid. Kui üks munkadest piiramisrõngast läbi üritas murda, avasid sõjaväelased tule. Kogunenute laialiajamisel kasutati ka pisargaasi.

 

Pealtnägijate sõnul tabasid kahte munka lasud pähe, veel mitmed inimesed said kuulirahes haavata. On ka teateid, et vähemalt üks kriitilises seisus olnud munkadest suri hiljem haiglas. Hiina võimud kasutavad sageli karme võtteid Tiibeti protestide mahasurumiseks, kuid tulistamist tuleb harva ette. Kui lääne meedia Hiina võimudele helistas, väitsid nood, et ei tea intsidendist midagi.

Kuigi viimasel ajal olid levinud kuuldused, et Hiina poliitika dalai-laama küsimuses on leebumas, osutab laupäevane intsident, et sellistel oletustel pole tõepõhja all ja Tiibeti olukord on endiselt väga sünge.

Tiibetlased avaldavad Hiina lämmatava poliitika vastu pidevalt meelt ja vähemalt 119 tiibetlast on ennast alates 2009. aastast protestiks Hiina võimu vastu põlema süüdanud.

 

Allikad: phayul.com, The Guardian

Foto: facebook.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia.