Holland soovib EL-i liikmetele suuremat otsustusõigust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. juuni 2013 kell 17:41Flag-Pins-European-Union-NetherlandsÜha läheneva Euroopa Liidu aeg on ümber saanud, tõdes Hollandi valitsus kirjas parlamendile, kus määratleti ka valdkonnad, milles tuleks otsustamine jätta liikmesriikidele. “Holland on veendunud, et üha tihedama liidu aeg igas võimalikus valdkonnas on jäänud selja taha,” ütles välisminister Frans Timmermans reedel avaldatud kirjas.

 

Septembris ametisse astunud euroopameelne valitsus eesotsas liberaalist peaministri Mark Ruttega on kindel, et küsimus EL-i võimu ulatusest puudutab paljusid Euroopa inimesi. Liberaalide ja Tööpartei valitsus püüab nüüd leida toetust reale valdkondadadele, et mis peaksid Euroopa Komisjoni, Euroopa Parlamendi ja EL-i liikmesriikide asemel jääma iga riigi enda kontrolli alla. Põhimõtteks oleks, et koos määratakse ainult hädavajalikke asju ja kõik muu jääks riikide enda otsustada.

Eklektiline nimekiri sisaldab eesmärke nagu sotsiaalturvalisuse süsteemi edasise ühtlustamise peatamine, EL-i meediapluralismi regulatsiooni peatamine, aga ka Euroopa tulvaohuohjeldamise osaline “deharmoniseerimine” ning loobumine kogu euroliitu hõlmavast koolipiima- ja -puuviljaprogrammist. Mitmes vallas on liiduülest koostööd siiski vaja, möönab Hollandi valitsus, kelle arvates on selleks näiteks finants- ja majanduskriisid, energia, kliimamuutused, asüüli- ja immigratsioonipoliitika.

Hollandi algatuse eesmärk on “luua tagasihoidlikum, kainem, kuid samal ajal tõhusam Euroopa Liit”. Valitsus rõhutab aga, et erinevalt Suurbritanniast ei ole tema sihiks ei ole EL-i lepete muutmine.

 

 

Allikad: BNS, ReutersPilt: schoolvoorjournalistiek.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt