Matti Ilves: Noorte ülisuur tööpuudus EL-is võib viia rahvarahutusteni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. mai 2013 kell 17:21 

Matti Ilves kirjutab blogis Rahvuslane, et meie täiesti Euroopa Liidu meelne ajakirjandus avaldab küll aeg-ajalt arve noorte suurest tööpuudusest osariikides, kuid libiseb sellest probleemist kergelt üle, pidades seda ajutiseks, varsti mööduvaks nähtuseks. Asi on aga märksa tõsisem kui näha tahetakse ja võib viia mõningates riikides rahvarahutusteni või isegi revolutsioonini.

 

Dr Jerome Roos kirjutab: “Meie probleemid ei ole tingitud uuenduslike ideede puudumisest; need on tingitud suure rahalise võimu koondumisest eliitpankurite kätte. Juba aastaid on Euroopa suurtes võlgades perifeeria, mis on silmitsi massilise tööpuudusega. Kreekas ja Hispaanias on 59 ja 56 protsenti noortest praegu töötud, samas kui noorte tööpuudus EL-is tervikuna on praegu murettekitav 24 protsenti, võrreldes 22,5 protsendiga eelmisel aastal.“

Itaalia uus peaminister Enrico Letta on nimetanud noorte tööpuudust kõige tõsisemaks probleemiks oma riigile ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Euroopa kokkuhoiupoliitika liikumise lipukandja, leiab, et noorte tööpuudus on Euroopa suurim väljakutse.

“Peaks olema selge igale intelligentsele inimesele nüüd, et noorte töötus ei ole tavaline probleem sõna otseses mõttes, see on sümptom palju sügavamale haigusele, mis lagundab meie ühiskonda seestpoolt. Teised sümptomid on neonatsismi tõus ja ksenofoobne vägivald Kreekas, enesetappude laine Lõuna-Euroopas; 400 000 peret, kes on väljatõstetud nende kodudest Hispaanias; tuhanded nälgivad hobused, kes on mahajäetud nende omanike poolt Iirimaal; Suurbritannia õpilased, kelle õppemaks on tõusud kolmekordseks ning kes on nüüd silmitsi väljavaatega kas väljalangemisest või välismaal õppimisest ehk kogunevate massiivsete õppevõlgadega; eurotsoonis on rekordarv näiteks Hollandi kodumajapidamisi hüpoteeklaenu haardes jne, jne – rääkimata demokraatlike institutsioonide põhjalikust diskrediteerimisest ja massilistest rahutustest, mis on vapustanud suurt osa Euroopa pealinnadest nagu London, Ateena, Madrid, Lissabon ja Rooma.“

Need on probleemid, millest meid vaid pealiskaudselt valgustatakse ja ei võetagi põhjalikuma käsitlemise alla, rääkimata juba lahenduste väljapakkumistest, sest ainsad lahendused oleksid Euroopa Liidu praegusele ülesehitusele hävitavad ja seda ei soovita, mingu või kõik uppi rahvaste kannatuste hinnaga.

Tegelik põhjus paistab olema ikka rahavõimus (finantskapitalismis, millel ei ole tegeliku kapitalismiga midagi ühist) ja rahvusvahelistes võlausaldajates, ning ilma revolutsiooniliste ümberkorraldusteta siin toime ei tulda.

 

Allikas: Rahvuslane

Loe lisaks: Roar Mag

Foto: realtruth.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt