Kliimaaktivistid püüavad metsi harvendades ja puid raiudes planeeti päästa

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. oktoober 2023 kell 12:01



Foto: George Frey / AFP Via Getty Images

Samal ajal kui Bill Gates investeerib metsade harvendamise ja puidujäätmete matmise kavasse süsiniku sidumiseks, nimetab ökoloog Chad Hanson seda “suurejooneliselt kehvaks ideeks”. Puude maharaiumine metsatulekahjude ohjeldamiseks ei ole uus asi, kuigi selle meetodi üle vaieldakse tuliselt. Metsa harvendamine on vastuoluline protseduur, mis on pälvinud keskkonnateemalistes diskussioonides nii kriitikat kui ka toetust. Paljud teadlased ja looduskaitsjad on selle vastu, selgitades, et metsa hõrendamine võib metsatulekahjude levikut õhutada. Ameerika metsamaid on aga tulekahjude ohjeldamiseks hävitatud rohkem kui kaks aastakümmet. Nüüd on kliimaaktivistid lauale löönud “süsiniku sidumise” argumendi.

 

Aktivistid nagu Microsofti kaasasutaja Bill Gates on oma tšekiraamatud avanud puude maharaiumise ja matmise meetodi kasutamiseks, et leevendada sel viisil süsinikdioksiidi heitkoguseid. Oma sihtasutuse Breakthrough Energy Ventures kaudu on Gates osa 6,6 miljoni dollari suurusest alginvestorite tandemist, kes toetab Kodama Systemsi ettepanekut eemaldada puid California tulekahjude all kannatavatelt metsamaadelt ja matta need Nevadasse süsinikdioksiidi (CO2) sidumiseks.

 

Kodama – tehnoloogiapõhine metsa taastamise teenus

“Me peame järsult kiirendama metsade harvendusraie töötlemist,” ütleb Bostonis asuv ettevõte oma veebisaidil. Kodama nimetab end “tehnoloogiapõhiseks metsa taastamise teenuseks”.

Bill Gates on tuntud oma kliimamuresid käsitlevate pealkirju püüdvate meetodite poolest – alates suurte USA põllumaade kokkuostmisest kuni erinevate loodust mõjutavate katsete toetamiseni nagu päikeseenergia geoinsenerlus ja CO2-ga seotud plaanid.

Septembris toimunud The New York Timesi kliimamuutuste tippkohtumisel ei kõhelnud miljardär jagamas oma mõtteid puude istutamise rollist kliimaprobleemide leevendamisel, nimetades seda “täielikuks jamaks”.

Intervjuus NY Timesi reporterile David Gellesile vastas Gates tõrjuvalt ideele, et rohkemate puude istutamine võib negatiivseid kliimamõjusid tagasi pöörata.

“See on täielik jama… Kas me oleme teadusinimesed või idioodid?” küsis härra Gates retooriliselt.

Bill Gates on osa 6,6 miljoni dollari suurusest iduinvestorite kogust, kes toetab Kodama Systemsi ettepanekut eemaldada puid California tulekahjude käes kannatavatelt metsamaadelt. (Foto: Kevin Dietsch / Getty Images)

 

Kriitikud osutavad aga ilmsetele aukudele puude maharaiumise ja -matmise väidetavate eeliste loogikas. “See on tähelepanuväärselt halb ja ebaproduktiivne idee,” ütles teadusökoloog ja John Muiri projekti kaasasutaja Chad Hanson ajalehele The Epoch Times.

Ta ütleb, et olemasolevad puud ja metsad on “meie parim ja tõhusaim vahend”, et vähendada “ülemäärast süsinikku meie atmosfääris”.

Lisaks kujutab selektiivne metsatapmine ohtu vanadele puudele, kes uuringute kohaselt püüavad atmosfääri süsinikku tunduvalt rohkem kui nooremad puud.

Eluspuud säilitavad tohutul hulgal atmosfääri süsinikku. Ühe hinnangu kohaselt on USA metsade ja rohumaade CO2 säilitamise väärtus 866 miljonit tonni aastas. Perspektiivis võrdub see 50 miljoni bensiini- või diislikütusega sõiduki aastaheitega.

USA metsateenistus teatab, et riigi metsad ja metsasaadused kompenseerivad peaaegu 16 protsenti kodumaistest süsinikdioksiidi heitkogustest. (Foto: Scott Olson / Getty Images)

 

Mõned uuringud toetavad teooriat, et raiutud puude osaline matmine võib toimida süsiniku sidumise vormina. Üks 2019. aasta uuring näitas, et puidu biomassi ladustamine võib igal aastal eemaldada miljardeid tonne süsinikku. “Puud seovad ja säilitavad vananedes üha rohkem süsinikku ja see on tõsi, olenemata sellest, kui vanaks nad saavad,” ütles Hanson sellele küsimusele vastates. “Olemasolevate puude maharaiumine ja matmine aga elimineerib nende võime vähendada atmosfääris leiduvat süsinikku.”

Metsa harvendamise ja puidujäätmete ladustamise väidetava kasu või teisese keskkonnamõju kohta pole seni tehtud põhjalikku analüüsi. “Süsinikdioksiidi sidumise sotsiaalsete ja keskkonnamõjude valdkonnas ei ole jätkusuutlikkusega seotud uuringuid tehtud piisavalt ja see uurimisvaldkond on veel ebaküps,” seisab Science Directis avaldatud uuringus. Kodama Syste

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt